Lekarze pilnie ostrzegają rodziców. Dzieciom nadużywającym telefonów grożą poważne choroby psychiczne i zaburzenia rozwoju

Lekarze pilnie ostrzegają rodziców. Dzieciom nadużywającym telefonów grożą poważne choroby psychiczne i zaburzenia rozwoju Źródło: unsplash

Rodzice, którzy wychowują swoje małoletnie pociechy muszą się mieć na baczności. Lekarze biją na alarm, nadużywanie telefonów komórkowych może doprowadzić do ogromnych problemów. Wśród nich znajdują się poważne choroby psychiczne oraz zaburzenia rozwojowe.

Rodzice muszą uświadomić sobie, jak poważny jest to problem. W Polsce co czwarte dziecko jest uzależnione od telefonu i nie może wyobrazić nawet godziny, w której miałoby zostać pozbawione komórki. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie powstają skutki w psychice dziecka. Zagrożeni są przede wszystkim najmłodsi w początkowy fazach rozwoju. 

Rodzice muszą wiedzieć, kiedy sprawa robi się poważna

Dziecko, które zostanie pozbawione telefonu, co spowoduje u niego lęk może być pierwszym objawem uzależnienia. Najmłodsi panikujący, kiedy rodzice chcą ich pozbawić drogocennego smartfona, to bardzo częsty obrazek w dzisiejszym społeczeństwie. Często, jako pierwsza oznaka problemu jest bagatelizowana. Niestety im silniejsze uzależnienie, tym gorszy problem z dziecięcą psychiką.

- Co gorsza kiedy nie ma telefonu, pojawia się lęk. Klasyką uzależnienia jest to, że nieustanne patrzenie w ekran zaburza inne czynności co jest szczególnie groźne, np. w trakcie przechodzenia przez jezdnię - wypowiedział się ekspert prof. Paweł Januszewicz.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Do czego może doprowadzić uzależnienie od telefonu? Przede wszystkim dziecko może zacząć cierpieć na depresję, mieć zaburzenia snu czy rozwoju. Zalecane jest by najmłodsi spędzali przed ekranem telefonu nie więcej niż dwie godziny dziennie. 

Rodzice dają przykład swoim dzieciom

Rodzice, którzy całe dnie spędzają przed ekranami telefonów i komputerów, dają swoim dzieciom przykład do naśladowania. Nic dziwnego, że młodzież sięga po urządzenia elektroniczne, gdy widzi swojego rodzica, który nie poświęca im uwagi, bo jest zajęty przeglądaniem Facebooka. 

Ekspert zaleca, jak można rozwiązać problem uzależnienia. Wystarczy pokazać, że poza ekranem telefonu można zrobić wiele bardziej interesujących rzeczy. Przede wszystkim, dziecko od małego powinno być uczone tego, jak wspaniale jest spędzać czas z książką.

- Czytanie, imaginacja jest jednym z najcenniejszych narzędzi przyczyniających się do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka. Trzeba pokazać inną ścieżkę, którą jest literatura, poezja. To co kiedyś było kanonem wychowania myślę, że jest logiczną alternatywą do korzystania ze smartfonu - zdradza ekspert.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany muzyk. Miał 27 lat, przyczyny są niejasne
2. Nie żyje gwiazda polskiego "Mam Talent". Druzgocące wiadomości obiegły media

Sięganie po książkę, zamiast po telefon powinno być nawykiem, którego rodzice uczą dziecka od najmłodszych lat. Wprowadzanie książek, gdy nastąpi już uzależnienie od telefonu, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W przypadku, gdy dziecko wpadnie w sidła komórki należy skonsultować się z lekarzem. Czasami terapia będzie jedynym rozwiązaniem. Jedno jest pewnie, nie można bagatelizować tego problemu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Anna Lewandowska prosi fanów o pieniądze. Kwota ścina z nóg, sprawa jest ważna i pilna
  2. Na jaw wychodzą kolejne, porażające kulisy morderstwa Filipka. Ojciec chłopca przed śmiercią szukał pomocy na policji, ale to nie wszystko
  3. Co mówi o Tobie kształt małego palca? Będziesz zdumiony, jakie cechy ujawnia, nawet te, do których w życiu się nie przyznasz
  4. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  5. Zasiłek dostaną jedynie WYBRANI. Kontrole przetrzepią wam kieszenie

źródło: polsatnews

Następny artykuł