Poezja propagandowa znana jest od bardzo dawna. W PRL wykorzystywano najlepszych, najsłynniejszych poetów do pisania wierszy na cześć partii i socjalizmu. Chociaż te czasy minęły, trudno stwierdzić z całą pewnością, że bezpowrotnie.

Pojawia się bowiem nowy rodzaj poezji. To wiersze na cześć prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Ten kolejny, który poniżej przedstawimy, pojawił się wśród komentarzy na stronie internetowej tygodnika „Do Rzeczy”. Nie wiadomo, kto jest autorem, ani też, czy wiersz został napisany poważnie, czy to forma żartu, tzw. trolling internetowy.

Znając jednak przypadki wcześniejszych utworów tego typu, można podejrzewać, że autor całkiem serio traktuje swoją twórczość. Warto przypomnieć, że autorzy poezji „propisowskiej” byli już kilkakrotnie doceniani i awansowani. Nikt wprawdzie nigdy nie stwierdził, że ich awans wiąże się z twórczością poetycką, trudno jednak nie szukać powiązań między tymi faktami.

Tak było na przykład z poetą Wojciechem Wenclem, który mając na koncie m.in. wiersz o „Matce Boskiej Smoleńskiej” trafił niedawno na listę lektur. Został także odznaczony tytułem „Zasłużonego dla polszczyzny”. Podobnie poeta Janusz Kotański, autor „Lamentu na śmierć Anny Walentynowicz” został niedawno ambasadorem RP przy Watykanie. Polski Tatar Selim Chazbijewicz napisał swego czasu „Odę do Jarosława Kaczyńskiego”. Obecnie jest polskim ambasadorem w Kazachstanie.

Czyżby autor wiersza „Panie Prezesie, jesteśmy z Panem” także liczył na jakiś awans społeczny? I czy autor w ogóle się ujawni? Poniżej prezentujemy wiersz w całości. Lektura jest naprawdę porywająca.

...

Zobacz również

Panie Prezesie jesteśmy z Panem:

Ujada banksterów sfora,
Ujada też postkomuna,
Wiedzą, że przyszła ich pora
Już nie pomoże Trybunał!Rolnik swe pole zasieje
Wypełnią się kobiet łona
To wiatr odnowy już wieje
Myśl Jego tego dokona.Węgiel znów z głębin podniesion
Oddano młodość dzieciakom
Stoczniowcy pracą się cieszą
I hańba wieczna lewakom.Marszałek nadstawił ucha
A Premier w bezruchu trwała
Gdy cały naród Go słuchał
On tam stał dumny jak skałaIdea co zmienia miliony
Co Międzymorze uczyni;
On, Prezes Duchem natchniony
– Polska od Krymu do Gdyni!