Putin ujawnił kiedy Rosja odda Polsce wrak Tupolewa!

Putin ujawnił kiedy Rosja odda Polsce wrak Tupolewa! Źródło: fot. Wikimedia Commons/staszewski, PRS Team.net

Dziś 8. rocznica smoleńska, w Polsce na nowo ożywa dyskusja o przyczynach tragedii. Chociaż od tragedii minęło już tyle lat, do Polski wciąż nie powrócił główny dowód w sprawie - wrak prezydenckiego Tupolewa. Teraz Władimir Putin zapowiedział, kiedy szczątki maszyny będą mogły wrócić do Polski.

Katastrofa smoleńska wciąż nie jest do końca wyjaśniona. Chociaż komisje pod kierunkiem Jerzego Millera a potem Macieja Laska zamknęły swoje postępowania ustalając, że pod Smoleńskiem doszło do wypadku, wielu środowisk nie przekonały tezy zawarte w ich raportach wnioski. Na zlecenie ministra Antoniego Macierewicza powstała kolejna komisja, która ponownie bada zdarzenie. Ponadto osobno w Polsce toczy się śledztwo prokuratorskie, które ma znaleźć przyczyny i winnych katastrofy. Żadne z postępowań nie może się jednak zakończyć bez kluczowego dowodu w sprawie - wraku samolotu Tu-154M.

Putin ujawnia, kiedy zwróci wrak

Równocześnie do polskiego śledztwa podobne toczy się w Rosji. Z tego powodu Federacja Rosyjska wciąż odmawia zwrócenia wraku do Polski utrzymując, że wciąż jest to ważny w postępowaniu dowód. Pomimo wielu próśb polskiego rządu, Rosja definitywnie odmawia zgody na odebranie przez stronę polską szczątków maszyny. Władimir Putin wielokrotnie był pytany o to, kiedy jego państwo będzie gotowe oddać samolot. Wreszcie prezydent Rosji ugiął się i odpowiedział na to pytanie. Odpowiedź jednak z pewnością nie zadowoli zwolenników PiS. Prezydent Putin stwierdził, że wrak do Polski wróci, kiedy zakończy się śledztwo rosyjskich prokuratorów. Ono jest tymczasem nieustannie przedłużane, co polski rząd traktuje jako działanie pozorowane. Zdaniem rządzących w Polsce Rosja celowo utrudnia śledztwo, żeby dalej rozgrywać politycznie sprawę wraku i całej katastrofy smoleńskiej. W innej swojej wypowiedzi przywódca jednego z najpotężniejszych mocarstw świata podkreślił także, że warunkiem oddania Polsce wraku jest zamknięcie wszystkich śledztw, które w sprawie katastrofy toczą się w kraju. To zaś całkowicie zaprzecza wszelkim żądaniom strony polskiej, która wraku potrzebuje właśnie do zakończenia śledztw.

8. rocznica smoleńska w Polsce

We wtorek 10 kwietnia 2018 roku obchodzona jest w Polsce 8. rocznica smoleńska. Dziś upamiętnia się ofiary katastrofy, jednak w kraju ponownie rozpoczyna się dyskusja o przedłużających się śledztwach związanych ze sprawą. Zdaniem części środowisk sprawa tragedii sprzed 8 lat nadal nie jest do końca wyjaśniona. Są w Polsce politycy i publicyści, którzy są zdecydowanie przekonani, że w Smoleńsku w 2010 roku doszło do zamachu na głowę państwa polskiego. Są też osoby, które prezentują zdanie całkowicie przeciwne. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że zarówno jedna, jak i druga strona swoje przekonania wyrażają jako pewne i udowodnione, chociaż ani podkomisja smoleńska, ani prokuratura jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedziały z całą pewnością.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Co się dzieje?! Kolejna katastrofa lotnicza w ciągu doby
  2. 8 lat po Smoleńsku Polacy podzieleni. Ilu z nich wierzy w zamach?
  3. Niemcy odwołują loty do Polski w 8. rocznicę smoleńską
Następny artykuł