Robert Gwiazdowski: Nie damy ludziom pieniędzy, ale mniej im zabierzemy

Robert Gwiazdowski: Nie damy ludziom pieniędzy, ale mniej im zabierzemy Źródło: TedX Talks

Robert Gwiazdowski, lider ruchu Polska Fair Play, nie zamierza brać udziału w wyścigu obietnic, zgodnie z którymi państwo ma przekazywać obywatelom coraz więcej pieniędzy. Sukces wyborczy zagwarantowany przez 500 Plus ośmielił polityków do kolejnych obietnic, ale Gwiazdowski mówi "nie". Ma inny pomysł na Polskę.

Robert Gwiazdowski: Nie będziemy ludziom dawać pieniędzy

Robert Gwiazdowski ma inny pomysł na Polskę. Nie zamierza kontynuować polityki państwowego "rozdawnictwa", która według niego nie przynosi korzyści gospodarce. Zamierza jednak postawić na obniżanie podatków, co ma się przyczynić do większego dobrobytu Polaków. 

- Nie obiecujemy, że będziemy ludziom dawać pieniądze. My będziemy im mniej zabierać za ich pracę. Przychodów trzeba poszukać w innych sferach – mówił w Polskim Radiu 24 szef formacji Polska Fair Play, Robert Gwiazdowski.

Co to realnie oznacza? Obecnie przedsiębiorcy płacą bardzo wysokie składki, jeśli decydują się uczciwie zatrudnić pracownika na umowę o pracę. Robert Gwiazdowski jest przekonany, że tak wysokie opodatkowanie pracy szkodzi gospodarce i sprzyja omijaniu prawa poprzez zatrudnianie na umowy cywilnoprawne. 

– Jeśli pracodawca wydaje na pracownika 5 tysięcy złotych, to pracownik dostaje 3 tysiące. My nie obiecujemy, że będziemy ludziom dawać pieniądze. My będziemy im mniej zabierać za ich pracę. Przychodów trzeba poszukać w innych sferach. Jednym ze źródeł może być podatek przychodowy, nie tylko od gigantów, ale od działalności w postaci spółek. Niech taka spółka zapłaci 1,5 procenta od osiąganego przychodu. Ja nie będę wnikał czy spółka dobrze wyliczyła koszty, nie przyjdę także skorygować po 5 latach stawki VAT-u - mówił Robert Gwiazdowski.

Ruch Polska Fair Play popiera z kolei emeryturę obywatelską. Robert Gwiazdowski jest bowiem przekonany, że finansowanie emerytur ze składek nie ma żadnego sensu i jest nieefektywne. 

 - To emerytura równa dla wszystkich. Jeżeli jest to świadczenie publiczne, to nie ma powodu, żeby ktoś miał je wyższe od kogoś innego. Finansowanie emerytur ze składek jest nieefektywne, jest bezsensowne. Można finansować je z innych podatków, a nie ze składek, żeby obniżyć opodatkowanie pracy - dodał w rozmowie z Polskim Radiem 24. 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News