Amerykanów zamurowało. Rex Tillerson spotka się z Kaczyńskim!

Amerykanów zamurowało. Rex Tillerson spotka się z Kaczyńskim! Źródło:

Sytuacja jest zupełnie zaskakująca. Szef amerykańskiej dyplomacji będzie miał w sobotę spotkanie, którego nikt się nie spodziewał. Rex Tillerson, drugi człowiek w Stanach Zjednoczonych, spotka się z Jarosławem Kaczyńskim.

Sekretarz Stanu USA przebywa obecnie z wizytą w Warszawie. Szef amerykańskiej dyplomacji jest nazywany drugim człowiekiem po prezydencie w USA. Jego wizyta ma ogromne znaczenie dla dyplomacji obu krajów. ZOBACZ TAKŻE: Odliczanie rozpoczęte, czasu jest malutko. PIEKIELNIE OSTRE ultimatum W piątek Tillerson spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W sobotę planowane są uroczystości związane z 73 rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wcześniej jednak Sekretarz Stanu spotka się z najważniejszymi w Polsce politykami.

Rex Tillerson spotka się z Kaczyńskim. To zaskakuje

Formalną władzę w Polsce sprawuje prezydent jako głowa państwa, premier jako szef rządu. Wiadomo jednak, że ogromny wpływ na krajową politykę ma szef partii rządzącej, który w tym przypadku wyjątkowo nie sprawuje żadnej szczególnej funkcji. Jarosław Kaczyński jest przez nieprzychylne mu media nazywany "naczelnikiem" lub nawet "dyktatorem". Stąd też strona amerykańska zabiegała o spotkanie z prezesem partii rządzącej. Takie są bowiem nieoficjalne przecieki mediów. To właśnie dyplomacja USA miała zabiegać o spotkanie Tillersona z Jarosławem Kaczyńskim. Jak informują media, motywowane było to właśnie faktem realnego sprawowania władzy. ZOBACZ TAKŻE: Będzie gorąco! Chiny i USA wprowadzają "OSTATECZNE I NIEODWRACALNE" rozwiązanie ws. Korei Północnej! Dlatego - chociaż Jarosław Kaczyński jest "szeregowym posłem", to z nim, zaraz po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, spotka się Rex Tillerson.

Amerykanie w szoku

Sytuacja jest zaskakująca zarówno dla polskiej, jak i dla międzynarodowej opinii publicznej. Mało który dotąd polityk, odwiedzając Polskę w sprawach międzynarodowych, spotykał się z szefem partii rządzącej. Zazwyczaj poprzestawano na formalnych spotkaniach z oficjelami. Dla Amerykanów, którzy funkcjonują w zupełnie innym systemie władzy, niż polski, sytuacja jest zaskakująca i niezrozumiała. ZOBACZ TAKŻE: Kaczyński się wygadał! Rekonstrukcja rządu to ściema, czeka nas... Spotkanie z szefem partii, który nie pełni żadnej z najważniejszych w kraju funkcji, jest odczytywane, jako złamanie tradycji i zmianę polityki. Oznacza to formalne przyznanie racji tym, którzy podkreślają, że to nie premier Morawiecki, ani prezydent Duda, ale właśnie Jarosław Kaczyński sprawuje realną władzę w Polsce. Następny artykuł