Jeszcze nie opadł kurz po referendum w Katalonii, a sytuacja obraca się o 180 stopni. Ostatnio Katalończycy walczyli o prawo do zagłosowania, referendum zostało uznane za nielegalne przez władze Hiszpanii, a rząd Katalonii ogłosił na chwilę niepodległość, lecz momentalnie ją zawiesił na czas rozmów z Madrytem. Co się zmieniło? 

Dzieje się w autonomicznym regionie Hiszpanii. Po referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za niepodległością, sporo się zmieniło. Ponad połowa Katalończyków jest przeciwna ogłoszeniu niepodległości, a dwie trzecie chce, by konflikt rozwiązać za pomocą wcześniejszych wyborów w regionie.

Badanie jakie przeprowadzono przez Gabinet Studiów Społecznych i Opinii Publicznej w Barcelonie dla gazety „El Periodico” potwierdza, że Katalończycy nie chcą ani secesji, ani zawieszenia autonomii. Według nich, konflikt mogą rozstrzygnąć tylko wcześniejsze wybory. Tego również chce premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który naciska na rząd w Barcelonie by rozwiązali parlament.

Sondaż mówi również, że Katalończycy chcą zostać w Hiszpanii, ale ze zwiększoną autonomią niż dotychczas. Tego chce 46 procent mieszkańców. Niepodległości chce 36 proc., a zdania nie ma 8,5 proc. Nastroje są jednak bardzo pesymistyczne, ponieważ sytuacja gospodarcza regionu pogorszyła się. Od referendum Katalonię opuściło ponad 600 firm posiadających tam swoje siedziby.

Źródło: wiadomości.wp.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!


Nie zgadniesz, skąd pochodzi rodzina Trumpa! 10 zaskakujących faktów z jego życia

...

Zobacz również