Rząd przygotowuje poważne zmiany w systemie emerytalnym. Projekt jest wzorowany na systemie brytyjskim. Dzięki jego wprowadzeniu na rynku ma się pojawić dodatkowe kilkanaście miliardów złotych.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawiał plany rządu związane z reformą systemu emerytalnego. Miało to miejsce na konferencji prasowej związanej z nową inwestycją JP Morgan w Polsce.

W kwestii zmian w emeryturach Morawiecki skupił się przede wszystkim na III filarze. Przedstawił plany rządu dotyczące pracowniczych programów kapitałowych (PPK). Podkreślił także, że Polska ma się w tym zakresie wzorować na systemie brytyjskim. Chodzi o to, aby „pracownicy, pracodawcy i państwo dali swój wkład do budowy tego trzeciego filara w systemie emerytalnym”.

– To nawet przy konserwatywnych założeniach od 2019 roku ma szanse wprowadzić na rynek kilkanaście dodatkowych miliardów złotych, czyli zwiększyć pulę oszczędności
– zaznaczył Morawiecki. – Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by te kapitałowe programy emerytalne rozwijać – dodał.

Wicepremier Morawiecki zdradził też, że już w 2018 roku ma ruszać reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd już wcześniej zapowiadał tę reformę. W 2016 roku minister rozwoju zaprezentował Program Budowy Kapitału, jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ramach Programu OFE mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne. 75% trafi na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Pozostałe 25% ma być przekształcone w Fundusz Rezerwy Demograficznej. Wstępnie planowano to na styczeń, jednak ostatnio Morawiecki mówił już o lipcu 2018 roku.

Źródło: biznes.interia.pl

TE rzeczy o raku musisz wiedzieć!

...

Zobacz również