Reuters: Amerykanie budują dwie bazy lotnicze w Syrii. USA twierdzi, że nie

Reuters: Amerykanie budują dwie bazy lotnicze w Syrii. USA twierdzi, że nie Źródło: US Air Force

Stany Zjednoczone prawie ukończyły budowę bazy lotniczej na terytorium północnej Syrii, która jest kontrolowana przez Kurdów. Amerykanie budują tam jeszcze jedną jednostkę, która będzie przeznaczona do użytku wojskowego i cywilnego. Taką informację opublikowała agencja Reutres, która powołuje się na kurdyjski portal BasNews.

BasNews zacytowała wypowiedź swojego źródła w kurdyjskiej grupie Syryjskie Siły Demokratyczne. Osoba ta udzieliła informacji, że budowa amerykańskiej bazy w miejscowości Rmeilan (prowincja Al-Hasaka) jest prawie ukończona, a na południowym-wschodzie od miasta Kobani (kurd.) / Ajn al-Arab (arab.) powstaje kolejna baza. W budowie mieli uczestniczyć amerykańscy specjaliści ds. techniki.

W ostatnim czasie przedstawiciel syryjskich Kurdów przyznał, że z pasa startowego w Rmeilan korzystały amerykańskie śmigłowce i miał być on wykorzystywany do celów logistycznych.

Doniesienia zdementował przedstawiciel Centralnego Dowodzenia Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), który w specjalnie przygotowanym oświadczeniu stwierdził, że na terytorium Syrii nie są budowane żadne lotniska. W deklaracji stwierdził jednak, że Stany Zjednoczone nieustannie szukają możliwości poprawy swojej logistyki.

Józef Gawron źródło: www.reuters.com https://tvrain.ru/news/us_airbase-404988/ Następny artykuł