PiS zmniejszy wydatki na leczenie śmiertelnej choroby. Pacjenci są przerażeni

PiS zmniejszy wydatki na leczenie śmiertelnej choroby. Pacjenci są przerażeni

Resort zdrowia chce zmniejszyć wydatki na leczenie śmiertelnej choroby. Pacjenci są zaniepokojeni ta decyzją. Obawiają się płacenia za leki niezbędne do życia z własnej kieszeni i zaopatrywania się w nie w lokalnej aptece. Ta sytuacja może prowadzić do ostracyzmu społecznego chorych.

Według informacji, do których dotarła Rzeczpospolita i Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Zdrowia wydaje rocznie ponad 400 milionów złotych na leczenie chorych na AIDS i zakażonych wirusem HIV. Według resortu, część leków mogłyby zastąpić tańsze odpowiedniki. Nie chodzi o zmniejszenie wydatków na leczenie - ministerstwo obawia się napływu obcokrajowców, którzy już obecnie korzystają z terapii.

Resort rozważa każdy wariant

Obecnie resort zdrowia rozważa trzy rozwiązania obcinania wydatków. W rozmowie z Rzeczpospolitą, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski tłumaczy je: pierwszy sposób polega na wciągnięciu leków na HIV i AIDS do refundacji, drugi na zmianie sposobu leczenia przez lekarzy, zaś trzecia metoda zakłada zmianę polityki zdrowotnej. Zaoszczędzone pieniądze ministerstwo chciałoby przeznaczyć przykładowo na leczenie dzieci z rzadkimi chorobami. Według szacunków, kwota uzyskana w związku z cięciami oscyluje w okolicach 50 milionów złotych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pacjenci są zaniepokojeni działaniem Ministerstwa

Chorzy są zaniepokojeni propozycjami, jakie zaproponował resort zdrowia. Ich zdaniem, wprowadzone rozwiązania spowodują marginalizację i stygmatyzację osób dotkniętych HIV oraz AIDS. Pacjenci obawiają się, że znowu będą musieli płacić za leki z własnej kieszeni oraz kupować je w lokalnych aptekach, co doprowadzi do izolacji społecznej. Robert Łukasik, z Koalicji 1 grudnia, która skupia organizacje zajmujące się tematem AIDS i wirusa HIV, mówi w rozmowie z dziennikiem Rzeczpospolita, że wciąć w polskim społeczeństwie te choroby są nadal kojarzone wyłącznie z ryzykownymi zachowaniami. Warto pamiętać, że można zachorować na AIDS i zarazić się wirusem HIV nie tylko podczas stosunku płciowego, czy kontaktu z nieodkażonymi narzędziami chirurgicznymi, ale także w kontakcie z zakażoną krwią. Nie można się zarazić poprzez dotyk drugiej osoby, przebywanie z nią w tym samym pomieszczeniu, czy drogą kropelkową.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ronaldo zgwałcił kobietę? Opublikowane zdjęcia, które go pogrążą
  2. Płonie prom na Bałtyku! Ponad 300 osób na pokładzie
  3. Kochanka posła PiS okrutnie z niego szydzi. Ujawniła jego przezwisko
  4. Przepiękny gest córki Leszka Millera Jr. Zrobiła coś niezwykłego, by oddać hołd ojcu 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News