Republikańscy eksperci od bezpieczeństwa narodowego, w tym były dyrektor CIA Michael Hayden, przekonują, że Donald Trump nie może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych, ponieważ będzie to oznaczało katastrofę. Sam kandydat nazywa ich waszyngtońską elitą, która boi się odsunięcia od władzy. 

50 republikańskich ekspertów podpisało się pod listem otwartym, w którym ostrzegają przed Donaldem Trumpem. Przekonują w nim, że będzie to „najbardziej nieodpowiedzialny prezydent w historii”. Dodają, że „brakuje mu charakteru, poczucia wartości i doświadczenia”, by pełnić ten urząd. Deklarują również, że nie oddadzą na niego głosu, by nie przyczyniać się do katastrofy.

Jeszcze w marcu większość z republikańskich ekspertów, którzy teraz podpisali się pod listem, odmówiła brania udziału w tej inicjatywie. Skąd zmiana nastawienia? To efekt wypowiedzi Trumpa na temat NATO, tortur, rosyjskich hakerów w sprawie maili Hillary Clinton oraz przede wszystkim kwestii broni atomowej dla Korei Południowej i Japonii. Według republikańskich ekspertów, te wypowiedzi stawiają go w pozycji osoby, która nie może zostać prezydentem.

– On osłabia wizerunek USA jako moralnego autorytetu i lidera wolnego świata – przekonują sygnatariusze.

Kandydatura Trumpa totalnie podzieliła obóz Republikanów. Sam zainteresowany nazywa ekspertów członkami waszyngtońskiej śmietanki, którzy boją się, że zostaną odsunięci od władzy. Uważa, że to ci ludzie są odpowiedzialni za to jak obecnie wygląda świat. Twierdzi też, że muszą oni być pociągnięci do odpowiedzialności za swoje nieudane akcje.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również

...