Członkowie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Okresie Stanu Wojennego Województwa Podkarpackiego napisali oficjalny list do Władysława Frasyniuka tematycznie związany z jego postawą podczas jednej z miesięcznic smoleńskich, gdy protestował on razem z Obywatelami RP. Pismo zawiera naprawdę wiele gorzkich, nieprzyjemnych słów, ocierających się wręcz o pretensje.

„Po wszystkim, co czynisz po roku 1989, możemy tylko Tobą pogardzać!” – napisali przedstawiciele stowarzyszenia do Frasyniuka. Według nich legenda opozycji z osoby naprawdę szanowanej i podziwianej stała się po prostu „obrońcą aferzystów i ciemnych typków”.

„Gdy w latach 1980-81, jako bardzo młody działacz ‚Solidarności’, pełniłeś funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Dolnośląskiego, cieszyłeś się naszym szacunkiem. Gdy tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego przeprowadziłeś brawurową akcję wybrania z banku i ukrycia przed komunistami związkowych pieniędzy (80 milionów złotych), byłeś przez nas za to podziwiany. Gdy, ukrywając się przed SB, przewodziłeś podziemnym strukturom ‚Solidarności’ na Dolnym Śląsku, uznawaliśmy Ciebie za genialnego konspiratora, oddanego bez reszty sprawom Ojczyzny. Gdy po aresztowaniu i skazaniu na długoletnie więzienie z odwagą przeciwstawiałeś się władzom więziennym, za co byłeś wielokrotnie katowany, byłeś dla wielu z nas idolem. Podziwiała Ciebie wtedy cała Wolna Polska! Mogłeś tym wszystkim pozostać na zawsze! Mogłeś wejść do historii jako jeden z najbardziej godnych szacunku polskich patriotów! Ale ty wybrałeś zupełnie inną drogę!” – przypomnieli represjonowani. Wytłumaczyli także dokładnie, dlaczego Frasyniuk nie jest już dla nich wielkim Polakiem.

„Z oddanego działacza związkowego przeistoczyłeś się w kumpla postkomunistów, byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych, a przy tym w obrońcę aferzystów i różnego rodzaju ciemnych typków! (…) Ale przecież nie tylko Ty siedziałeś w więzieniu! Nie tylko Ty byłeś bity i szykanowany!” – podkreślili członkowie stowarzyszenia. Odnieśli się także stanowczo do „haniebnej” według nich akcji Obywateli RP, w której Frasyniuk brał udział.

„Stając (czy raczej siadając) razem z byłymi SB-kami, prowokatorami i tzw. pożytecznymi idiotami na ulicy, celem zatrzymania przemarszu pochodu, udowodniłeś, że nie tylko obce Ci są wszelkie ludzkie odruchy, ale także, że kłamstwo smoleńskie jest Ci znacznie bliższe od prawdy o tym, co się tam naprawdę wydarzyło! Zapewne czujesz wielką dumę z tego, że po ujawnieniu bestialstwa Rosjan (czy raczej post-sowietów), którzy pastwili się nad zwłokami Prezydenta RP, polskich generałów, parlamentarzystów i pozostałych uczestników tragicznego lotu do Smoleńska, udowodniłeś, że nie różnisz się niczym od nich!” – zakończyli autorzy listu. Ten bolesny, gorzki materiał został opublikowany przez Telewizję Republika. Wiadomo już, że sam Frasyniuk zapoznał się z jego treścią.

...

Zobacz również