Dziennikarz międzynarodowego portalu informacyjnego „Vice” stworzył kontrowersyjny reportaż o życiu m.in. polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii. Sposób w jaki przedstawiono w nich naszych rodaków jest oburzający dla ogromnej części Polaków, którzy go obejrzeli. 

Ben Judah, dziennikarz międzynarodowego portalu informacyjnego „Vice”, postanowił w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pokazać Brytyjczykom jak wygląda naprawdę życie imigrantów z Europy Wschodniej na Wyspach. W tym celu pod przykrywką wszedł w środowisko ukraińskich i polskich imigrantów w Londynie.

Ogólny przekaz reportażu jest taki, że imigranci z Ukrainy, Rumunii, Białorusi itd, którym się nie powiodło i zostali bez dachu nad głową spędzają czas na szukaniu albo pracy, albo po prostu jedzenia.

Inaczej ma się sprawa – a przynajmniej inaczej ją ukazano w reportażu – jeśli chodzi o imigrantów z Polski. Przekaz o polakach jest taki, że większość czasu spędzają na narzekaniu na brytyjskie władze, piciu, braniu narkotyków i mieszkaniu w typowo „polskich melinach”.

 – Dlaczego nas tak upokarzają, tak psy wieszają? Że my benefity bierzemy? Dlaczego ich mnie nie dają? 6 lat tu mieszkałem i płaciłem podatki – mówi jeden z polskich bohaterów reportażu.

Potem kamera dziennikarza przechodzi na kolejnych „typowych polskich imigrantów” tj. zarośniętych, brudnych i śmierdzących, pobitych i pijanych obdartusów nie znających ani słowa po angielsku.

bezdomni-polacy

https://www.youtube.com/watch?v=MEhC0oM1aAo

Pod reportażem opublikowanym w sieci natychmiast pojawiły się głosy zniesmaczonych Polaków, którzy przekonują, że niesłusznie ukazano polskich imigrantów jedynie jako „pijanych i bezdomnych śmierdzieli”.

 – No dajcie spokój. Pokazując takie filmy, tylko wzmacniacie stereotypy. W Wielkiej Brytanii pracuje bardzo wielu wykształconych i wielojęzycznych Polaków. Wykorzystują swoje umiejętności i zarabiają na równi z Brytyjczykami. Może ich dla odmiany opiszecie? – pisze jedna z internautek.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

...

Zobacz również