Renta dożywotnia dla seniorów
Pixabay pasja1000
Irmina Jach - 30 Maja 2020

Renta dożywotnia czeka na seniorów. Jak ją dostać?

Renta dożywotnia jest świadczeniem, o którym słyszało niewielu seniorów. Warto zapoznać się z tematem, gdyż jest on szansą na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Świadczenie może pomóc w pokryciu codziennych wydatków. Żeby ją dostać, trzeba spełnić pewne założenia. Niestety, jest też jeden haczyk.

Renta dożywotnia, zwana również rentą hipoteczną, jest świadczeniem, które ma pomóc seniorowi w pozyskaniu środków na bieżące potrzeby. Środki wypłacane są w trybie miesięcznym, przypominają więc typową pensję. Nie wpływa ponadto na inne świadczenia, dlatego może być dodatkowym źródłem dochodu emeryta. Na możliwość uzyskania renty dożywotniej składa się kilka czynników. Świadczenie jest zgodne z prawem.

Warszawa w trudnej sytuacjiNatychmiast podjęto decyzje o zamknięciu. 160 osób trafiło na kwarantannę, trudna sytuacja w WarszawieCzytaj dalej

Renta dożywotnia to dodatkowe środki dla emerytów

Renta dożywotnia opiera się na modelu hipoteki odwróconej. W zamian za uzyskiwane środki pieniężne, senior musi przekazać prawa do swojego mieszkania firmie, która świadczy tego typu usługę finansową. Podpisanie stosownego dokumentu nie jest jednak równoważne z eksmisją. Właściciel dożywotnio zachowuje prawo do zamieszkiwania w lokalu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dziewczynka porcelanowa lalka2-latka wygląda, jak porcelanowa lalka. Poczekajcie tylko, aż zobaczycie jej mamę, opad szczęki nieuniknionyCzytaj dalej

Firma, która wypłaca świadczenie nie ponosi przy tym kosztów eksploatacji mieszkania. Koszty rachunków i czynszu pozostają więc w gestii emeryta. Na skorzystanie z zapomogi decydują się najczęściej osoby samotne, które nie posiadają rodziny, która potencjalnie mogłaby odziedziczyć ich majątek.

Kwota świadczenia jest zależna od kilku czynników. Decydujące będzie miasto, w którym znajduje się lokal, jego wielkość oraz typ nieruchomości. Firmy świadczące usługę renty dożywotniej oferują skorzystanie z dedykowanych kalkulatorów, które pomogą w obliczeniu wysokości miesięcznej stawki świadczenia.

Dzisiaj grzeje:

1. Bardzo smutna wiadomość, składamy wyrazy współczucia. Joanna Racewicz okryła się bólem po stracie ukochanej osoby

2. Alicja Majewska kończy dziś 72 lata. Mało kto zna szczegóły z jej życia, gotowy scenariusz na film

Renta dożywotnia jest zgodna z prawem, w kodeksie cywilnym znajdują się przepisy, które odnoszą się do tego typu świadczeń. Chodzi między innymi o §1 art. 908 kc, który brzmi następująco: "Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym".

Wybierając firmę, która miałaby zawrzeć z nami umowę o rentę dożywotnią, należy kierować się dużą ostrożnością. Tak jak w innych dziedzinach życia, także i tu pojawiają się oszuści. Warto poważnie zastanowić się nad tym, czy oferta jest bezpieczna i korzystna. Nieprzemyślana decyzja może być bowiem źródłem poważnych problemów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niedobór witaminy B może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jak go rozpoznać i uzupełnić braki?
  2. Bayern Monachium - Fortuna Duesseldorf. Wybitny mecz Lewandowskiego, Polak z dwoma bramkami (WIDEO)
  3. Znaleźli zwierzę o niepokojącym wyglądzie. Postanowili je ostrzyc i stanęli jak wryci, nie zapomną do końca życia
  4. Dotarła do nas bolesna wiadomość, niestety, dwoje staruszków nie żyje. Sprawą zajmie się prokuratura
  5. Widok, którego nie da się zapomnieć. Napis na nagrobku wywołał nie lada burzę, są na nim niecenzuralne słowa
  6. Mistrz kuchni odradza wyrzucanie skórek po pieczarkach. Robi z nich rewolucyjny rosół, jakiego nigdy nie jadłeś


ŚlubKobieta poślubiła małego truposza. Wspólne zdjęcia małżonki i zombie-lalki wywołują ciarki na cieleCzytaj dalej

Źródło: Popularne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News