W ubiegłym roku nauczanie religii kosztowało 1,48 mld. Katecheta zarabia średnio 4960 zł

W ubiegłym roku nauczanie religii kosztowało 1,48 mld. Katecheta zarabia średnio 4960 zł Źródło: Pixabay/Wokandapix

Religia w szkole nie od dziś jest przedmiotem publicznej debaty. Ostatnio ujawniono, ile kosztuje katecheza w szkołach i na jakie pensje mogą liczyć osoby prowadzące ten przedmiot. Dane okazują się dużym zaskoczeniem.

Religia w szkołach nie od dziś jest przedmiotem publicznej debaty. Temat wywołuje liczne kontrowersje wśród rodziców, którzy spierają się o to, czy szkoła powinna być miejscem nauczania wiary. Co więcej, okazuje się, że spore kontrowersje powiązane są z pensjami pobieranymi przez katechetów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o szczegółowych kosztach związanych z nauczaniem religii w szkole. Wiceminister twierdzi, że katecheci są wynagradzani na podobnych zasadach, jak nauczyciele specjalizujący się w pozostałych przedmiotach. Nie da się jednak ukryć, że o awansie katechety decyduje przede wszystkim kuria, a religia w szkole rządzi się nieco innymi prawami.

Religia w szkole kosztowała prawie 1,5 mld w skali roku

Dane na temat kosztów nauczania religii w szkole mogą okazać się dość zaskakujące. Według informacji udostępnionych przez MEN, w 2018 roku w polskich szkołach pracowało 21,7 tysięcy katechetów. Dla budżetu był to koszt rzędu 1 482 mln zł. 

Wiadomo również, że religia w szkole kosztowała o 83 mln zł więcej niż w roku 2017. Wzrosła również liczba katechetów. W 2018 tego przedmiotu uczyło 21,7 tys. nauczycieli. To o 400 więcej, niż w roku poprzednim. Szeroko dyskutowanym tematem są również średnie pensje dla katechetów. Dla wielu osób aktualne statystyki okażą się dużym zaskoczeniem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Katecheta zarabia średnio 4960 zł brutto. To więcej niż nauczyciel mianowany

Oficjalnie mówi się, że średnia pensja katechety w 2018 roku wynosiła 4724 zł brutto. W styczniu miały miejsce podwyżki, po których średni dochód wynosił już 4960 zł. MEN przekonuje, że katecheci są wynagradzani na takich samych zasadach jak pozostali nauczyciele, jednak wiele osób wątpi w te zapewnienia.

Informacje podane przez MEN sytuują katechetów na poziomie płacowym pomiędzy nauczycielami mianowanymi (4385 zł brutto) a dyplomowanymi (5603 zł brutto). Oznacza to, że katecheci i katechetki plasują się na dwóch najwyższych szczeblach awansu zawodowego. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głuchoniemy mężczyzna ma kota. To, jak jego pupil się z nim komunikuje, jest niesamowite! Pospadacie z krzeseł - i wasze koty też!
  2. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Takich warunków NIKT się po niej nie spodziewał. Jej córki wiedzą o tym?
  3. Roksana Węgiel w sukience z dekoltem "na Hiszpankę". O wielkanocnej kreacji 14-latki mówią już wszyscy
  4. Poranna wiadomość wstrząsnęła całym stanem. Samolot Beechcraft BE58 rozbił się, nikt nie przeżył
  5. Kolejne porażające fakty ws. oskarżeń o gwałt. Rzekoma ofiara wyłudziła od Bieniuka 400 tysięcy?!
  6. Dwór książęcy i poddani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje książę Jan, o jego śmierci poinformował syn Henryk

źródło: OKO press

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News