Większość Polaków chce religii w szkole. Jeszcze więcej chce, żeby Kościół ją finansował

Większość Polaków chce religii w szkole. Jeszcze więcej chce, żeby Kościół ją finansował Źródło: .

Religia w szkole od pewnego czasu jest tematem debaty publicznej. Coraz więcej uczniów decyduje się zrezygnować z uczęszczania na lekcje katechezy. Najnowszy sondaż pokazuje, że Polacy chcą, aby ich dzieci uczęszczały na religię. Jeszcze więcej osób opowiedziało się jednak za tym, aby to Kościół finansował te zajęcia.

Większość Polaków chce, aby religia w szkole dalej była nauczana. Z kolei aż 66 proc. opowiedziało się za tym, aby te zajęcia opłacał Kościół, a nie państwo. Najnowszy sondaż przeprowadzony dla Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej" i radia TOK FM pokazał, że Polakom zależy na pogłębianiu wiary swoich dzieci. 

Zdaniem Polaków religia w szkole powinna zostać

Według 30 proc. badanych lekcje religii powinny zostać w szkole i być dalej finansowane przez państwo. Z kolei 24 proc. uważa, że mają one pozostać w szkole, ale powinny być opłacane przez Kościół. W sumie za pozostawieniem katechezy w szkołach opowiedziało się 54 proc. respondentów. 42 proc. badanych uważa zaś, że lekcje religii powinny się odbywać, ale poza szkołą i do tego powinien je finansować Kościół. Łącznie za opłacaniem lekcji katechezy przez Kościół opowiedziało się 66 proc. ankietowanych. 

Sondaż pokazał również, że im wyższe wykształcenie respondentów, tym większy jest sceptycyzm wobec religii. Za finansowaniem lekcji katechezy przez państwo opowiedziało się 36 proc. osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym, 30 proc. respondentów po maturze i 21 proc. badanych z wykształceniem wyższym. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Za utrzymaniem obecnego modelu lekcji religii najbardziej są skłonni mieszkańcy wsi. Wskaźnik wyniósł aż 41 proc. Im większa miejscowość, tym większa niechęć do utrzymania lekcji katechezy w szkołach. W dużych miastach "za" było jedynie 17 proc. ankietowanych. Z kolei za usunięciem religii ze szkół w dużych miastach opowiedziało się aż 57 proc. mieszkańców. 

Dzisiaj grzeje: 1. Przeżyła koszmar w polskim szpitalu. Lekarz podczas porodu urwał główkę jej dziecka
2. Piechociński przekazał druzgocące informacje o strasznej chorobie. Codziennie uśmierca 33 Polaków

Korelacja między stosunkiem do lekcji religii a preferencjami partyjnymi przyniosła ciekawe wyniki. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w większości chcą, aby religia w szkole została i była finansowana przez państwo (54 proc.). Z kolei zwolennicy Koalicji Obywatelskiej już w zdecydowanej większości chcieliby usunąć katechezę z każdej polskiej szkoły (64 proc.). Najbardziej sceptycznie nastawieni do religii są nastawieni wyborcy SLD. Aż 81 proc. z nich chciałoby zlikwidować te lekcje w szkołach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przez wzrost płacy minimalnej wylądujesz NA BRUKU. Spółdzielnie już rozsyłają mieszkańcom listy
  2. W dniu ślubu dostała list od byłego kochanka. Przeczytał go jej narzeczony i momentalnie zemdlał
  3. Po kościele w trakcie ślubu zaczęły rozchodzić się tajemnicze dźwięki. Nagle wszyscy się odwrócili i znieruchomieli
  4. Tragedia w szkole, nastolatek zadźgał kolegę. Nie wyjdzie szybko z więzienia, odpowie jak dorosły
  5. Po 17 latach odkrył, że dał się oszukać żonie. Poznał najgorszą prawdę nt. poczęcia syna

źródło: Gazeta

Następny artykuł