Kuria zapowiedziała gotowość do rozmów. Będzie mniej religii w szkołach we Wrocławiu?

Kuria zapowiedziała gotowość do rozmów. Będzie mniej religii w szkołach we Wrocławiu? Źródło: Pixabay.com

Religia w szkołach jest przedmiotem obowiązkowym od wielu już lat. Wrocławscy radni uznali jednak, że powinno się zmniejszyć liczbę godzin katechez. Jaki jest powód tej inicjatywy?

Religia w szkołach jest przedmiotem wpisanym w rozkład lekcji tak jak inne zajęcia. Jeśli uczniowie nie chcą uczestniczyć w katechezach, szkoły powinny przygotować alternatywne zajęcia z etyki.

Czy religia może zostać wycofana ze szkół? Wrocławscy radni Nowoczesnej zawnioskowali do prezydenta miasta, by ten przychylił się do propozycji ograniczenia liczby godzin religii w tamtejszych placówkach oświatowych. Jak podaje wrocławska "Gazeta Wyborcza" uczniowie mają dwie godziny lekcyjne (45 minut) religii w tygodniu. Radni Nowoczesnej chcą, by została tylko jedna godzina religii.

Wrocław - religia w szkołach będzie ograniczona? Radni Nowoczesnej: przez reformę oświaty szkoły mogą być niewydolne

Istotny jest powód wspomnianej inicjatywy. Radni Nowoczesnej chcą obcięcia godzin religii ze względu na szykujący się na jesień "podwójny rocznik". Do liceów i techników pójdą bowiem absolwenci wygaszanych do końca gimnazjów i klas ósmych. Przy takim obłożeniu szkoły mogą być niewydolne. Nie obędzie się bez pracy na dwie zmiany. 

Radni Nowoczesnej uznali, że zajęcia z religii są nieobowiązkowe, a więc w niepisanej hierarchii szkolnej mogą ustąpić miejsca innym. 

- Na skutek reformy edukacji, dzieci bardzo często muszą chodzić na dwie zmiany do szkoły. Uważamy, że pierwszeństwo przy układaniu planu zajęć powinny mieć zajęcia obowiązkowe, potem wyrównawcze, a na końcu nieobowiązkowe, takie jak religia i etyka - powiedziała "Gazecie Wrocławskiej" Jolanta Niezgodzka, wrocławska radna Nowoczesnej.

- Zwróciliśmy się do prezydenta Wrocławia w sprawie lekcji religii w szkołach, które - jako zajęcia nieobowiązkowe - przy układaniu planu zajęć powinny być brane pod uwagę na pierwszej lub ostatniej lekcji - dodała na swoim profilu na Twitterze.

Wirtualna Polska dodaje, że prezydent Wrocławia Jacek Sutryk jest skłonny przychylić się do rozwiązania rajców.

Rzecznik kurii wrocławskiej, ksiądz Rafał Kowalski, przyznał, że dokument nie trafił jeszcze do kościoła. Zapowiedział, że każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Zastrzegł, że zna szkoły, gdzie problem podwójnego rocznika nie przełoży się na funkcjonowanie placówek. 

Ks. Kowalski zaznacza, że zna szkoły we Wrocławiu, w których nie będzie problemu ze znacznym wzrostem liczby uczniów i dlatego, rozwiązanie proponowane przez Nowoczesną nie powinno być wprowadzane odgórnie w całym mieście.

źródła: Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza, Twitter

Następny artykuł