Religia w szkołach - wyniki sondażu
Pixabay/Wokandapix
Sara Osiecka - 28 Lutego 2019

Polacy nie chcą religii w szkołach. Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Religia w szkołach to temat, który budzi skrajne emocje u rodziców. Jedni z nich nie chcą, aby to był przedmiot obowiązkowy, inni nie widzą innej możliwości. Najnowszy sondaż pokazuje, jakie jest stanowisko większości Polaków w tej sprawie. Jak wskazuje badanie, decyzja jest jednoznaczna - religia nie powinna być jednym z przedmiotów szkolnych.

Religia w szkole często dzieli rodziców. Nie wszyscy chcą, aby ich dzieci uczestniczyły w takich zajęciach. Już niedługo mogą doczekać się dużej zmiany. Sondaż przeprowadzony przez IPSOS dla portalu oko.press nie zostawia żadnych wątpliwości. Już niedługo dzieci mogą mieć plany lekcji, na których nie będzie religii.

Badanie zawierało pytanie "Gdzie Pana/Pani zdaniem powinna być nauczana religia?". Ponad połowa ankietowanych, bo 52 procent uważa, że lekcje religii powinny odbywać się w parafii. Na szkołę zdecydowało się 43 procent respondentów.

- Religię w szkole wolą tylko wyborcy PiS i Kukiz’15, a także ludzie najstarsi i mieszkańcy wsi - komentuje Jakub Szymczak.

Niektórzy duchowni mają podobną opinię, co ankietowani Polacy. Grzegorz Ryś, biskup, podzielił sie swoją opinią w 2015 roku.

- Najważniejszym fragmentem katechezy jest ten, który przygotowuje człowieka do sakramentów: czyli do Eucharystii i do bierzmowania. Jestem przekonany, że ta katecheza nie powinna być w szkole. Ona się musi odbywać w środowisku, które jest środowiskiem wiary. Szkoła nie musi być środowiskiem wiary - powiedział.

Religia w szkole: nadchodzą duże zmiany?

Jak zauważa Jakub Szymczak dla portalu oko.press, zmienia się nie tylko kwestia przestrzeni, gdzie ma być nauczana religia, ale także finansowania takich zajęć. jak pokazują badania, coraz mniej osób uważa, że państwo powinno płacić za lekcje religii.

Różnicę widać wyraźnie po wynikach sondaży z różnych lat. W roku 2007 CBOS przeprowadziło badanie na temat finansowania katechezy. 72 procent respondentów odpowiedziało, że chce, aby religia była obecna w szkole.

Zupełnie inny wynik przedstawia badanie z maja 2018 roku. Wtedy już tylko 35 procent wszystkich ankietowanych uznało, że państwo powinno płacić za lekcje religii.

Szymczak przewiduje także, że kwestia katechezy w szkołach może być tematem gorących dyskusji w roku wyborczym.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News