Nie są zapisani na religię, ale i tak są do niej zmuszani. Szkoły w Polsce oskarżane przez rodziców

Nie są zapisani na religię, ale i tak są do niej zmuszani. Szkoły w Polsce oskarżane przez rodziców

Religia w szkołach wciąż powoduje w Polsce kontrowersje. Okazało się, że w wielu placówkach, w których część uczniów nie uczęszcza na jej lekcje, nie ma w tym czasie gdzie się podziać. W związku z tym dyrekcja zmusza ich do chodzenia na religię.

Religia w szkołach w ostatnim czasie jest jednym z tematów, który jest w Polsce obiektem dyskusji. W związku z wykazywanym w badaniach coraz większym odejściem od wiary katolickiej w społeczeństwie, wielu rodziców decyduje się na zwolnienie swoich pociech z lekcji religii. Pojawia się jednak spory problem, bo zajęcia z katechetą bądź księdzem są w samym środku planu lekcji.

Religia w szkołach tematem sporu. Rodzice zwrócili się ze sprawą do fundacji

Rodzice nie mają wątpliwości. Najprostszym rozwiązaniem byłoby przełożenie w planie lekcji religii na sam koniec bądź początek dnia. Jednak niektóre szkoły bronią się przed tym rozwiązaniem rękami i nogami. Tego typu problem pojawił się w jednym liceum w Krakowie, gdzie większość uczniów na religię nie uczęszcza. Jednak z powodu panującego prawa nie można zwolnić ich w trakcie zajęć do domu, gdyż znajdują się pod opieką szkoły, która odpowiada za ich zdrowie. Co za tym idzie, dzieci są zmuszone siedzieć w klasie razem z tymi, którzy mają właśnie lekcje religii.

- W dniu 17.10.2019 r. fundacja zwróciła się z pisemnym wnioskiem do dyrektora XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie o zmianę planu zajęć jednej z klas, w której większość uczniów nie uczęszcza na lekcje religii rzymskokatolickiej, ale zmuszona jest przebywać podczas zajęć razem z uczniami uczestniczącymi w zajęciach, 'pod opieką' katechety - pisano na stronie fundacji Wolność od religii, która na prośbę rodziców zajęła się sprawą.

Według fundacji, szkoła zmuszając uczniów do religii łamie konwencje praw dziecka

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak wskazała fundacja, krakowskie liceum łamie konwencje praw dziecka. Według dokumentu sprawą priorytetową dla instytucji publicznych i prywatnych jest zabezpieczenie interesów dziecka. W zestawieniu tego z zapisem, że istnieje obowiązek respektowania wolności myśli, sumienia i wyznania każdego dziecka, doszło do złamania prawa. Ponadto konstytucja RP zapewnia rodzicom możliwość wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami religijnymi. Obecność na lekcji religii miałaby ten przepis łamać.

Dzisiaj grzeje: 1. Legendarna polska aktorka ZGINĘŁA w wypadku. Miała 47 lat, teraz na jaw wyszedł jej romans
2. Powiedzieli jej, że niepełnosprawny syn spadł ze schodów. Gdy się pochyliła, on wyszeptał prawdę

- Niedopuszczalne jest, aby szkoła w ramach opieki narzucała uczniom obowiązek przebywania w tej samej sali, w której odbywa się lekcja religii. Sytuacja ta potęguje w nich poczucie wykluczenia i obniża samoocenę, a także zagraża ich relacjom w grupie rówieśniczej oraz wpływa na satysfakcję z pobytu w szkole - pisała fundacja Wolność od religii w liście do szkoły.

Najlepsze newsy dnia:

  1. DODATKOWE pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa
  2. Nie żyje żona słynnego aktora. Zamordował ją własny syn
  3. Przykry incydent w rodzinie Kamila Durczoka. Syn wyrzuconego z TVN gwiazdora wymierzył mu bolesny cios
  4. Wiadomo już, kiedy będziecie musieli wyciągnąć z szafy zimowe kurtki. Prognoza pogody na najbliższy czas niejednego zdołuje
  5. Niestety, media obiegły nagłe, niespodziewane wiadomości. Nie żyje Włodzimierz Mucha

Źródło: Mamadu

Następny artykuł