Będzie mniej godzin religii w szkołach. Samorządowcy szukają oszczędności w gminach

Będzie mniej godzin religii w szkołach. Samorządowcy szukają oszczędności w gminach Źródło: unsplash/ Barry Zhou

Religia nie będzie już tak często w planach lekcji? Część samorządowców zmaga się z większymi wydatkami w swoich gminach, w związku z czym potrzebuje znaleźć oszczędności. Pomysłem na uregulowanie kas gminnych jest ograniczanie zajęć z religii w szkołach. Takiego przekonania jest chociażby burmistrz Ustrzyk Dolnych, który na prowadzenie katechezy wydaje rocznie 0,5 miliona złotych.

Religia w szkole jest tematem niezwykle kontrowersyjnym. Nauczanie katechezy w szkołach ma swoich zwolenników i przeciwników, ale przede wszystkim bywa bardzo kosztowne dla gmin, które są zobowiązane opłacać lekcje z budżetu miejskiego. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których samorządowcy myślą o zmniejszeniu godzin nauczania religii, aby odciążyć trochę liczbę wydawanych pieniędzy. Za przykład niech służy burmistrz Ustrzyk Dolnych, który, jak sam przyznaje, wydaje na religię o wiele za dużo.

Religia w szkole za droga? Burmistrz Ustrzyk Dolnych zabiera głos w sprawie likwidacji części godzin katechezy

Zdaniem Bartosza Romowicza, burmistrza miasta, jego gmina wydaje na katechezę pół miliona złotych. A wszystko przez dużą liczbę nauczania religijnego, które odbywa się w szkołach i przedszkolach.

- W związku z drastycznymi wzrostami wydatków w 2020 roku na oświatę musimy poszukiwać rozwiązań, które obniżają koszty funkcjonowania oświaty gminnej. Podwyżki dla nauczycieli oraz wzrost płacy minimalnej spowodował, że gmina Ustrzyki Dolne w 2020 roku do oświaty musi dołożyć kolejne 4 miliony złotych. Odbywa się to w czasie, kiedy kończy się reforma likwidująca gimnazja, w ramach której z powodu mniejszej liczby uczniów gmina Ustrzyki Dolne otrzyma niższą subwencję oświatową - przekonuje Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jedna godzina nauczania zamiast dwóch

Aby rozwiązać problem, Romowicz skierował pismo do arcybiskupa przemyskiego pismo, w którym wytłumaczył, czemu gmina musi posunąć się do takich kroków.

Dzisiaj grzeje: 1. Znany polski aktor ZABIŁ swoją matkę. Ta obrzydliwa zbrodnia do dziś mrozi krew w żyłach
2. 72-letni Karol Strasburger został właśnie ojcem! Znamy płeć i imię dziecka

- Zgodnie z polskim prawem tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego. W związku z tym zwróciłem się do metropolity przemyskiego abp. Adama Szala o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób - mówi burmistrz miasta.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 6 osób nie żyje, ponad 360 jest rannych, bilans ofiar cały czas rośnie. Media obiegły informacje o zagranicznej tragedii
  2. Ciężarna kobieta wrzuciła do sieci zdjęcie USG. Internauci zwrócili uwagę na jeden szczegół, chodzi o jej nieżyjącego ojca
  3. Korzystasz w domu z odświeżacza tego typu? Koniecznie się go pozbądź, chodzi o zdrowie twoje i twoich najbliższych
  4. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  5. FATALNE prognozy ZUS dotyczące emerytur. "Kto ma słabe nerwy, niech nie czyta"

Źródło: Onet 

Następny artykuł