Lekcje religii w szkołach to ogromny wydatek dla budżetu państwa. A kwoty rosną z roku na rok

Lekcje religii w szkołach to ogromny wydatek dla budżetu państwa. A kwoty rosną z roku na rok Źródło: Wikimedia Commons/frwl

Religia w szkołach okazuje się być bardzo drogim wydatkiem, który pokrywa państwo. Już teraz kwoty są ogromne, a maleć nie będą. Kwoty mogą szokować.

Religia w szkole to temat budzący ogromne emocje. Rodzice uczniów zawsze na początku roku muszą podjąć decyzję, na jakie zajęcia będą uczęszczać ich pociechy. Niezależnie od wyznania dzieci mogą brać udział albo w lekcjach religii albo etyki. 

W Polsce z roku na rok spada liczba uczniów chodzących na lekcje religii. Dlaczego więc państwo w budżecie przewiduje ogromne sumy na pokrycie kosztów zajęć? I dlaczego ta kwota każdego roku wzrasta? 

Droga religia 

W 2017 roku budżet przeznaczony na naukę religii w przedszkolach i szkołach wynosił 1,3 miliarda złotych. W zeszłym roku było to 1,48 miliarda złotych. Kwota nieznacznie wzrosła, ale przy takiej sumie nawet nieznaczny wzrost generuje ogromne sumy pieniędzy. Dwa lata temu katechetów było 21,3 tysięcy, a w ubiegłym roku o 400 więcej. Zatem fakt, że kwota wzrosła przestaje dziwić.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gdy sumę podzielimy przez ilość nauczycieli religii to suma nie jest aż taka wysoka. Można nawet dojść do wniosku, że katecheci bardzo mało zarabiają. Całoroczna suma budżetu na wszystkich nauczycieli jest zawrotna, a w przeliczeniu na jednostkę nie zrobi wrażenia na nikim.

Koszty prowadzenia religii w szkole to nie jedyny gorący temat. Ostatnio w Internecie pojawiło się bardzo dużo zarzutów odnośnie podręczników do religii. Od kiedy do sieci trafiły zdjęcia poszczególnych rozdziałów zaczęła się dyskusja odnośnie ich treści. 

Dzisiaj grzeje: 1. Niespodziewane słowa ws. śledztwa dot. ekshumacji Woźniak-Staraka. Wypowiedź inspektora obiega media

2. Uwielbiany piosenkarz jest ciężko chory. Codziennie przyjmuje tonę leków, wygląda strasznie

Edukacja zawsze była przedmiotem sporu polityków. Dziś na miesiąc przed wyborami mogliśmy spodziewać się, że temat zostanie znowu wygrzebany z czeluści "kontrowersyjnych tematów". 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się n wydatek
  2. Mąż nagrał swoją żonę ukrytą kamerą. Był w szoku, gdy zobaczył, co robi z ich dzieckiem
  3. Krystyna Pawłowicz w nocy nie była w stanie wsiąść do taksówki. Posłance pomogła policja
  4. Nagrano Kaczyńskiego z ukrycia. Widać na filmie, jak traktuje się "szeregowego posła"
  5. 102-letnia babcia nie mogła się pojawić na ślubie wnuczki. Panna młoda od razu postanowiła działać, jej pomysł wycisnął łzy z oczu rodziny

źródło: interia

Następny artykuł