Niebawem rekrutacja na studia. Czy terminy się nie zmienią?

Niebawem rekrutacja na studia. Czy terminy się nie zmienią? Źródło: pixabay.com/marcela_net

Rekrutacja na studia już niedługo się rozpoczyna. Tegoroczni maturzyści już w maju staną przed ostateczną decyzją dotyczącą ich wykształcenia wyższego. Wyjaśniamy jak wygląda rekrutacja na polskie uczelnie wyższe i kiedy powinniśmy zacząć składać wymagane dokumenty.

Rekrutacja na studia jest jednym z bardzo ważnych czynników wpływających na przyszłość dzisiejszej młodzieży. Wiele osób sądzi, że szanse na zdobycie pracy w tzw. "dobrym zawodzie" bez wykształcenia wyższego są dość niskie, dlatego coraz więcej osób zadaje sobie trud ukończenia studiów - czy to magisterskich, czy inżynierskich. Sprawdzamy jak będzie wyglądał proces rekrutacyjny dla licealistów rozpoczynających swoją przygodę ze studiami wyższymi w roku akademickim 2019/2020.

Jak wygląda rekrutacja na studia 2019?

Rekrutacja na studia może wydawać się bardzo skomplikowana - poza wynikami egzaminów maturalnych często potrzebne nam będą dodatkowe dokumenty, a na niektóre kierunki może być nawet wymagane portfolio lub zewnętrzny egzamin. Wyjaśniamy jak zazwyczaj wygląda proces rekrutacyjny na uczelnie w Polsce:

 • Krok 1 - wybór interesujących nas kierunków. Powinniśmy zacząć do zawężenia puli kierunków, na które chcielibyśmy się dostać. Najlepiej zrobić w oparciu o kilka kryteriów. Po pierwsze, wybierajmy to, co nas interesuje - przynajmniej trochę. Spędzimy przynajmniej 3 lata ucząc się do przedmiotów związanych z przyszłym kierunkiem studiów, ważne jest więc, aby nie była to udręka. Po drugie, dobrze będzie, jeśli kierunek ten zapewni nam dobry i pewny start w przyszłość - zorientujmy się więc, czy jest on poszukiwany na rynku pracy. Najlepiej też wziąć pod uwagę to, co zdawaliśmy na maturze - niestety nie uda nam się dostać na Filologię Polską bez rozszerzonej matury z języka polskiego.
 • Krok 2 - Rejestracja elektroniczna. Obecnie wszystkie uczelnie przeprowadzają rekrutacje w systemach elektronicznych. Od razu po znalezieniu interesujących nas uczelni i kierunków warto znaleźć odpowiadający im system rekrutacji.
 • Krok 3 - wypełnienie danych. Po zalogowaniu do systemu musimy w pierwszej kolejności wypełnić nasze podstawowe dane. W razie wątpliwości warto kontaktować się z działami pomocy uczelni - pracownicy zawsze są chętni do udzielenia porad.
 • Krok 4 - Ustawienie kierunków według priorytetów. System poprosi nas o wybranie kierunków, które nas interesują. Możemy wybrać trzy i - w zależności od uczelni - albo dostać się na wszystkie, albo tylko na jeden - w zależności od priorytetu. Kolejność nie jest obojętna!
 • Krok 5 - opłata rekrutacyjna. Na każdej uczelni zostaniemy poproszeni o dokonanie opłaty rekrutacyjnej, która zazwyczaj wynosi od 60 do 100 zł. Nasz formularz przyjęcia nie będzie ważny do czasu dokonania tej opłaty.
 • Krok 6 - uzupełnienie wyników matur. Po otrzymaniu wyników matur warto sprawdzić, czy zostały one przeniesione do systemu rekrutacji. Powinny zostać załadowane automatycznie, ale nieraz trzeba uzupełnić niektóre dane, takie jak numer dyplomu maturalnego.
 • Krok 7 - złożenie dokumentów. Kiedy już wyniki zostaną ogłoszone, nie wszystko skończone. Teraz, aby potwierdzić nasze przyjęcie na studia, będziemy musieli fizycznie złożyć wymagane dokumenty na uczelni. Aby poznać listę wymaganych dokumentów, warto odwiedzić strony rekrutacyjne uczelni - wymagania często są różne. Kiedy złożymy dokumenty, możemy już cieszyć się statusem studenta!

Rekrutacja na studia 2019 - terminy. Kiedy składa się papiery na studia, kiedy dodatkowa rekrutacja na studia?

Terminy rekrutacji na studia niestety nie są regulowane ustawą, dlatego nie mają ściśle ustalonych terminów. Przyjęło się jednak, że zaczynają się one (z wyjątkami) raczej w pierwszej połowie maja. Na szczęście nie musimy panikować i jeszcze w gorączce maturalnej szybko kompletować wszystkich dokumentów, robić zdjęć i wgrywać wszystko na nieznane strony rekrutacyjne. Proces przyjęć na studia trwa dość długo, ponieważ większość uczelni zamyka i publikuje pierwsze listy dopiero około połowy lipca. Oznacza to, że zazwyczaj mamy blisko dwa miesiące na uzupełnienie swoich profilów rekrutacyjnych.

W tym roku dodatkowym elementem wpływającym na proces rekrutacji na studia mógł być strajk nauczycieli. Okazuje się jednak, że nie wpłynie on w żaden sposób na terminy przyjęć studentów - egzaminy maturalne odbywają się w tym roku tak, jak zaplanowano, więc uniwersytety nie muszą zmieniać harmonogramów przyjęć.

Jeżeli w pierwszej turze nie uda nam się dostać na kierunek, którego pragnęliśmy, nie musimy się obawiać - w czasie wakacji odbywa się jeszcze przynajmniej jedna, dodatkowa tura przyjęć, więc zawsze mamy szansę spróbować jeszcze raz.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Jak wygląda matura z informatyki? Czy zdaje się ją przy komputerze?
 2. Matura z angielskiego - podstawowa, rozszerzona i ustna. Jak się przygotować?
 3. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
 4. O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?
 5. Zbliża się matura. Zrób powtórkę materiału z filmikami z YouTube'a
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News