Czy Interstellar wydawał Wam się odrobinę za długi? A może całonocny maraton Władcy Pierścieni to maksimum, jakie potraficie wytrzymać w kinie? Szwed, Anders Weberg, przygotowuje film, mający trwać równo 720 godzin.

Reżyser, a zarazem producent i scenarzysta całego przedsięwzięcia zatytułowanego Ambiancé, ma już gotowe 280 godzin produkcji, w sieci natomiast obejrzeć można dwa zwiastuny – pierwszy, liczący „marne” 72 minuty oraz drugi, trwający 7 godzin i 20 minut (jego akcja rozgrywa się w miejscu słynnej sceny gry w szachy ze śmiercią z Siódmej pieczęci Ingmara Bergmana). Wedle założenia, film złożony ma być z serii nielinearnych sekwencji, często dwuznacznych i skrajnie odrealnionych. Sam reżyser mówi o nim, jako o surrealnym śnie; czymś w rodzaju podróży, poza granice świadomości. W proces twórczy zaangażowana jest ponad setka aktorów, tancerzy i innych performerów z całego świata.

O swojej produkcji Anders Weberg mówi też:

Zawsze byłem zainteresowany czasem. Czas to coś, na co nie można mieć wpływu. W przeszłości zrobiłem film trwający dziewięć godzin, bo lubię swój czas poświęcać na czasochłonne rzeczy

Dodatkowo Weberg deklaruje, że po 30 dniowej projekcji, której początek planowany jest na Sylwestra roku 2020 (ma odbyć się o jednakowym czasie w każdym kraju), osobiście zniszczy każdą kopię Ambiancé, po czym… uda się na kieliszek czerwonego wina.

Sam film to rodzaj terapii dla 48-letniego artysty, zafascynowanego technologią cyfrową i wymową obrazu. W 2014 roku zmarł jego syn, a przyczyną było przedawkowanie narkotyków.

Filmowanie pomogło mi w czasie żałoby, ale nie ma dnia, bym nie cierpiał. Bo kiedy myślę o synu, nie tęsknię za tym, co zrobiliśmy razem w przeszłości, ale żałuję tego, co nie będzie nam dane zrobić razem w przyszłości

mówi Weberg.

W Skandynawii czas musi płynąć wolniej, gdyż dotychczasowy rekord długości produkcji należy do duńskiego Modern Times Forever. Film, stworzony przez grupę artystów, trwa „zaledwie” 240 godzin (tj. 10 dni) i opowiada o zmianach, jakie zauważyć można na budynku Stora Enso w trakcie kilkudziesięciu lat.

Cóż… przed seansem pamiętajcie, aby zaopatrzyć się koniecznie w duży popcorn i… Enjoy the show!

NAJDŁUŻSZY FILM HOLLYWOODZKI: Kleopatra (248 minut)

NAJDŁUŻSZY FILM POLSKI: Potop (316 minut)

NAJDŁUŻSZA SERIA FILMOWA: The Burning of the Red Lotus Temple (1620 minut)

NAJDŁUŻSZA PRODUKCJA FILMOWA: Modern Times Forever (14400 minut)

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Kornel Nocoń

...

Zobacz również