Zaobserwowali na niebie rekordowe błyskawice. Podobnego zjawiska na Ziemi jeszcze nie było

Zaobserwowali na niebie rekordowe błyskawice. Podobnego zjawiska na Ziemi jeszcze nie było Źródło: Josep Castells Unsplash.com

Rekord, o jakim poinformowali badacze, jest naprawdę niesamowity i trudno wyobrazić sobie bycie świadkiem takiego zjawiska. Nieprawdopodobne błyskawice pojawiły się na niebie, a dzięki nowoczesnej technologii udało się je zmierzyć. Te dwa fenomeny to prawdziwi rekordziści, a ich wyniki są imponujące. Matka Natura chyba nigdy nie przestanie nas zadziwiać.

Rekordowe błyskawice to prawdziwy ewenement, podobnego zjawiska na Ziemi jeszcze nie było. Na podium najdłuższej pod względem długości oraz najdłużej trwającego wyładowania nastąpiła całkowita roszada. Naukowcy poinformowali o swoich obserwacjach.

Dwie błyskawice ustanowiły nowe rekordy

Rekord jest idealnym słowem do tego, aby podsumować to, co zostało zaobserwowane na niebie nad Ameryką Południową. To właśnie w tym regionie świata eksperci pracujący w Światowej Organizacji Meteorologicznej odnotowali niesamowite widowisko w trakcie burz

- To niesamowite rekordy [...]. Ekstrema środowiskowe to żywy przykład tego, do czego zdolna jest natura, a także pokaz postępów naukowych umożliwiających takie pomiary. Niewykluczone, że istnieją jeszcze większe ekstrema i że będziemy w stanie je obserwować w miarę postępów technologii detekcji - powiedział cytowany przez Wirtualną Polskę prof. Randall Cerveny.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rekordowe pioruny pojawiły się nad amerykańskim niebem

Nowa najdłuższa odnotowana w historii błyskawica jest dwa razy dłuższa od swojej poprzedniczki, więc rekord został pobity w znaczącym stopniu. Piorun dzierżący obecnie tytuł najdłuższej błyskawicy mierzył ponad 700 km, czyli mniej więcej tyle ile pokonujemy, jadąc autem z Zakopanego do Gdańska. Zaobserwowano ją nad południową Brazylią 31 października 2018 r., jednak to nie jedyny rekord wśród błyskawic. Podium dla najdłużej trwającego wyładowania należy do pioruna również widocznego na niebie nad Ameryką Południową. Obserwatorzy będący jego świadkiem mogli podziwiać go przez aż 16,73 s. To ponownie niemal dwukrotnie dłużej niż dotychczasowy rekordzista.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne wiadomości, nie żyje wielka gwiazda. Zmarła we śnie, miała dopiero 38 lat

2. Awokado jest prawdziwą bombą witaminową. Lista korzyści wynikających z jego jedzenia robi wrażenie

Matka Natura nie przestaje nas zaskakiwać

Poprzednia najdłużej widoczna błyskawica została zaobserwowana na linii Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże 30 sierpnia 2012 roku i trwała "jedynie" 7,74 s. Oba rekordowe przypadki zaobserwowane przez badaczy zostały opisane na łamach magazynu "Geophysical Research Letters". Pomiary robione przez naukowców są możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, przede wszystkim danych satelitarnych Geostationary Lightning Mappers (GLM).

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rodzina wykupiła pakiet z wyżywieniem nad polskim morzem. Muszą zapłacić 12 929 zł za 7 dni
  2. Nie żyje mistrzyni Europy. Zmarła bardzo młodo, polscy kibice pamiętają ją doskonale
  3. Na widok klientki fryzjerka prawie zemdlała. Wizyta trwała 13 godzin, końcowy efekt sprawia, że szczęka opada
  4. W ostatniej chwili przed wakacjami wprowadzili nowy zakaz. Kontrowersyjna decyzja
  5. Skandaliczne zachowanie turysty. Pokazali zdjęcie, ręce opadają
  6. Od 13 lat jest w ciąży. Kobieta opublikowała porażające zdjęcia

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News