Poważne zmiany w prawie dla kierowców. Dotyczą m.in. rejestracji pojazdów

Poważne zmiany w prawie dla kierowców. Dotyczą m.in. rejestracji pojazdów Źródło: Wikimedia Commons/Grzegorz W. Tężycki

Rejestracja samochodu to obowiązek który do tej pory nadwyrężał portfele kierowców. Resort infrastruktury planuje to zmienić i wprowadzić daleko idące zmiany.

Rejestracja samochodu była procesem tonącym w zalewie biurokratycznych przepisów. Zmiany, jakie proponuje ministerstwo infrastruktury mają ułatwić kierowcom procedurę i ponadto znacznie obniżyć koszty biurokratycznej operacji.

Do tej pory przerejestrowanie auta lub motocykla kosztowało około 80 złotych. Ponadto przy pierwszej rejestracji w Polsce, należało wyrobić kartę pojazdu. Jednak od czerwca ma się to zmienić, w trakcie wdrażania jest już nowelizacja prawa o ruchu drogowym.

Rejestracja samochodu - będzie łatwiej

Od teraz nie będzie obowiązku zmiany numerów rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu (o ile taką wole wyrażą zarówno poprzedni, jak i obecny właściciel, a pojazd był już rejestrowany w Polsce), dzięki czemu unikniemy kosztów za wyrobienie nowych tablic z ważnym hologramem. Jednak i w tym wypadku postawiono warunek - tablice muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Co to oznacza?

Tablice muszą spełniać odpowiednie wymogi wymiarowe, mieć flagę unii europejskiej, oraz naklejkę z hologramem. Zawiedzeni na pewno będą fani czarnych tablic rejestracyjnych (w 2000 roku zastąpionych przez białe rejestracje), którzy wciąż nie mogą legalnie pozostawić auta na historycznych tablicach. Czarne tablice nie tylko mają inne wyróżniki województw (w związku ze zmianą podziału administracyjnego), ale także inne wymiary i oczywiście kolory. Zmiana przepisów niestety nic nie zmieni w ich sytuacji. Miłośnicy czarnych tablic dalej będą musieli omijać prawo lub przerejestrowywać samochody na białe tablice.

Jednakże, jeśli kupiliśmy auto i tablice nie są z naszej gminy czy nawet naszego województwa, to problem nas już nie dotyczy. Przerejestrowanie auta ograniczy się do procesu urzędowego i będziemy mogli bezproblemowo jeździć np. w Warszawie na krakowskich rejestracjach. Jeśli jednak chcemy mieć tablice z naszego miejsca zamieszkania, musimy uiścić standardową opłatę 80 zł.

Otwarto się również na możliwość czasowej rejestracji za zgodą starosty. Do tej pory było to możliwe, ale zgody udzielić mógł tylko starosta z miejsca zamieszkania nabywcy. Utrudniało to transport auta, kiedy samochód był odbierany w innym miejscu niż adres zameldowania kupującego.

Zniesiono również obowiązek posiadania karty pojazdu. Teraz wystarczy wyrobienie dowodu rejestracyjnego i otrzymanie tablic rejestracyjnych. Zmiany mają wejść w czerwcu 2019 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News