Nie będzie już tak łatwo zarejestrować się do lekarza. Większości ludzi nie będzie stać?

Nie będzie już tak łatwo zarejestrować się do lekarza. Większości ludzi nie będzie stać? Źródło: Pixabay Racool_studio

Rejestracja do lekarza to temat, który spędza sen z powiek pacjentom. Większość wizyt, szczególnie tych odbywających się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wymaga długiego oczekiwania w kolejce lub licznych prób dodzwonienia się do przychodni. Mimo trudności nie jest to jednak proces skomplikowany. Okazuje się, że mogłoby być trudniej. Większości ludzi nie będzie stać na rejestrację?

Na wizytę do lekarza rodzinnego można zapisać się telefonicznie lub podczas wizyty w przychodni. Niektóre placówki oferują także systemy elektroniczne, które są zdecydowanie najwygodniejsze dla klienta. Do ich niewątpliwych zalet należy to, że jako jedyne nie łączą się z koniecznością długiego oczekiwania. Każda placówka medyczna ma obowiązek zapewnić pacjentom dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Wyjątkiem są tylko dni ustawowo wolne od pracy. W tych godzinach, zgodnie z prawem, powinna być możliwa rejestracja. W zależności od potrzeb, każdy pacjent musi otrzymać termin wizyty.

Rejestracja do lekarza będzie usługą płatną?

W przypadku, gdy nie istnieje konieczność szybkiej ingerencji lekarskiej, oczekiwanie na wizytę może być długie. Najlepiej wiedzą o tym pacjenci, którzy chcieli skorzystać z opieki specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. O ile do lekarza rodzinnego można zarejestrować się z kilkudniowym wyprzedzeniem, o tyle na wizytę o ortopedy, reumatologa, kardiologa lub neurologa czeka się czasem latami. Jednym z czynników, które mają wpływ na taki stan rzeczy, jest to, że pacjenci zapominają o umówionych wizytach lub rezygnują z nich w ostatniej chwili, nie dając przychodni szansy na przyjęcie w tym czasie innego chorego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Problem jest naprawdę powszechny. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, uważa, że nieodwołane wizyty mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie przychodni. Gdyby je wyeliminować, mogłoby odbyć się nawet kilkanaście procent wizyt więcej, niż dotychczas. Rejestracja do lekarza, która ostatecznie nie kończy się konsultacją, jest stratą czasu zarówno dla podmiotu medycznego, jak i dla osób, które oczekują w kolejce. Po jego słowach w programie specjalnym Wirtualnej Polski "Newsroom" w sieci pojawiły się informacje, jakoby resort zdrowia planował wprowadzenie opłat za rejestrację do lekarza. Czy już niedługo wielu osób nie będzie stać na skorzystanie z pomocy medycznej?

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomość o śmierci spadła jak grom, wielka rozpacz. Niestety, nie żyje Kazimierz Pająk

2. Tragedia w województwie łódzkim. Nastolatka zginęła na oczach bliskich

Wiceminister zdrowia stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom. Rząd wyklucza możliwość pobierania opłat od pacjentów. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozwiązanie, które mogłoby zminimalizować skalę problemu. Pomocna może okazać się rejestracja elektroniczna, która przypomni zapominalskim o zaplanowanej wizycie. Co więcej, system internetowy wyklucza konieczność rozmowy, która krępuje wielu pacjentów. Rezygnacja z wizyty przez internet byłaby szybka i bezkontaktowa. Uważacie, że to dobry pomysł?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Reprezentant Polski zarażony COVID-19. Cały zespół objęty kwarantanną
  2. Basia Kurdej-Szatan pokazała kuchnię. Wiele osób o takiej marzy, uwagę zwraca 1 szczegół
  3. Ujawniono prawdę o pierwszej żonie Kurskiego. Wiele osób dowiedziało się dopiero po rozwodzie
  4. 700 polskich dzieci w niebezpieczeństwie. Napłynęła niepokojąca wiadomość, liczy się każda godzina
  5. Wiadomość najwyższej wagi z Ministerstwa Zdrowia. Polacy muszą zrobić jedną rzecz, inaczej mogą słono zapłacić
  6. Agata Duda w centrum wielkiej afery. Złożono wniosek w jej sprawie, jest naprawdę poważnie

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News