Prezydent ujawni pytania. Specjalna konferencja w czwartek

Prezydent ujawni pytania. Specjalna konferencja w czwartek Źródło: fot. youtube.com/prezydent.pl

Referendum konstytucyjne zostało zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę w ubiegłym roku. Teraz ta sprawa nabiera coraz szybszego tempa. Już teraz wiadomo, że w czwartek najprawdopodobniej zostaną ujawnione pytania.

Od pewnego czasu trwają rozmowy między pałacem prezydenckim a parlamentem w sprawie referendum. W piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który w tej sprawie reprezentuje zarówno Senat, jak i PiS, spotkał się z przedstawicielami Kancelarii prezydenta. W środę po godzinie 12. zakończyło się kolejne spotkanie, tym razem między Karczewskim a samym prezydentem. Wszytko związane jest z tym, że PiS popiera ideę zmian w konstytucji, jednak wszystko wskazuje na to, że ma inną koncepcję niż prezydent Andrzej Duda

Referendum konstytucyjne zapowiedziane przez prezydenta

Podczas obchodów święta narodowego 3. maja w ubiegłym roku Andrzej Duda zapowiedział chęć przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Stwierdził wówczas, że chce, by Polacy wypowiedzieli się m.in. na temat obecnie bardzo niejasnej roli prezydenta w polskiej polityce. Zgodnie z obowiązującą konstytucją referendum jest zarządzane przez Sejm lub prezydenta za zgodą Senatu. Stąd też konieczne są negocjacje między prezydentem i marszałkiem Senatu, a także większością parlamentarną, którą obecnie stanowi PiS. Prezydent od początku chciał, by referendum konstytucyjne odbyło się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 11. listopada. Aby była większa jego skuteczność, proponował nawet jego rozciągnięcie na dwa dni - 10-11 listopada. Od początku prezes partii rządzącej wypowiadał się pozytywnie o pomyśle zmian konstytucji, jednak data 11. listopada jego zdaniem nie była słuszna. Ponadto między prezydentem Andrzejem Dudą a rządzącą większością jest zasadnicza różnica poglądów na nową konstytucję. PiS popiera raczej system kanclerski, zaś Duda opowiada się za systemem prezydenckim.

Negocjacje i pierwsze pytania

Piątkowa rozmowa między Stanisławem Karczewskim a Pawłem Muchą, prezydenckim ministrem i pełnomocnikiem ds. referendum miała charakter techniczny. Wówczas Karczewski stwierdził, że "polityczne rozmowy będą w środę". Te rozmowy faktycznie dziś się odbyły. Po rozmowie między Dudą a Karczewskim miała miejsce konferencja prasowa rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego i ministra Muchy. - Prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego. Należy spodziewać się projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, które prezydent będzie przedkładał Senatowi - powiedział Mucha. Zapowiedziano także na czwartek ogłoszenie przynajmniej części pytań referendalnych. Ma się to odbyć na Stadionie Narodowym podczas konferencji "Wspólnie o konstytucji" organizowanej przez Pałac Prezydencki. - Chcemy, żeby one dotyczyły ważnych dla Polaków spraw. Chcemy, żeby naród podejmował kluczowe rozstrzygnięcia, żeby to nie były wypowiedzi przedstawicieli tylko elity, jakiegoś wąskiego kręgu osób - nawet najwybitniejszych - tylko, żeby to był mocny głos polskiego społeczeństwa - podkreślił pełnomocnik prezydenta Paweł Mucha. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Prezydent Polski zostanie USUNIĘTY. Nadchodzą ogromne zmiany
  2. A więc dlatego milczy! Pierwsza dama upokorzyła prezydenta przed wszystkimi
  3. Przewrót w PiS! Duda musi szybko ZREZYGNOWAĆ z referendum
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News