Jak wynika z badań exit poll po referendum, 64 proc. Holendrów nie widzi Ukrainy w Unii Europejskiej. Problem polega na tym, że obie izby holenderskiego parlamentu już ratyfikowały układ stowarzyszeniowy. Może to być zalążek poważnego unijnego kryzysu. 

Według wcześniejszych ustaleń, holenderskie referendum miało być nieważne z powodu frekwencji, której minimalny próg wynosi 30 proc. Jak się jednak okazało, frekwencja osiągnęła 32 proc. Tak przynajmniej wynika z badań exit poll.

Okazało się, iż obywatele nie chcą, by Unia podpisywała umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, który to akt jest pierwszym krokiem do dołączenia do organizacji. Tylko 36 proc. głosujących opowiedziało się za tym rozwiązaniem.

Holandia sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przewiduje się, że niechęć obywateli tego kraju do umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą może być początkiem poważnego europejskiego kryzysu. Na pewno będzie miała duży wpływ na sytuację polityczną w Holandii, bowiem decyzją rządu zdecydowanie rozmija się z wolą obywateli. Wynik referendum może również podgrzać niechęć obywateli innych państw do otworzenia Ukrainie bram do Unii Europejskiej.

Najprawdopodobniej, kwestia Ukrainy będzie kolejną, która poróżni unijne państwa.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rp.pl

...

Zobacz również