Po niezbyt satysfakcjonującym Człowieku ze stali i doszczętnie zniszczonym przez ogólnoświatową krytykę Batmanie v Supermanie przed twórcami superbohaterskich produkcji stanął nie lada problem – kolejny zły film oznaczałby zupełne odwrócenie się fanów od serii DC Extended Universe i od marki DC Comics. Zimny prysznic na szczęście obudził reżysera obu widowisk – Zacka Snydera, który wraz ze studiem Warner Bros. podjął odpowiednie kroki, kierujące cały cykl w nieco innym kierunku.

XI. NIE BĘDZIESZ PATOSEM KATOWAŁ WIDZA SWEGO

To, co degraduje obie produkcje …. wschodzącego uniwersum, zarówno w oczach profesjonalnych krytyków, jak i przeciętnych amatorów nadludzi w pelerynach, to kwestia patosu, a w zasadzie jego przesyt i nadmiar w filmach.

Gdy na ekrany kin w 2005 roku trafił Batman: Początek, a trzy lata później jego kontynuuacja – Mroczny Rycerz, w produkcjach superbohaterskich nastąpił przełom. Oto Christopher Nolan (reżyser wspomnianych filmów) pokazał, że da się stworzyć widowisko o mężczyźnie w pelerynie, okładającym przestępców gołymi pięściami, traktujące swojego bohatera na poważnie. Dodatkowo poruszył przy tym ważne kwestie moralne, a nawet społeczne, których próżno doszukiwać się we wcześniejszych ekranizacjach komisków. Patos w każdej części trylogii Mrocznego Rycerza był wygórowany, jednak idealnie pasował do realistycznej konwencji, w jakiej opowiedziana została cała historia.

W Człowieku ze stali czy w Batmanie v Supermanie realizmu jest tyle, co mięsa w McNuggetsach, lecz mimo to twórcy ani na moment nie łagodzą patetycznego, mrocznego wydźwięku filmu, próbując podpiąć się pod sukces Nolana. Co dziwne, producenci DC Extended Universe nie uczą się na błędach i Wonder Woman (premiera w przyszłym roku), mimo „kilku humorystycznych scen”, o których wspomniała w jednym z wywiadów odtwórczyni głównej roli, Gal Gadot, nadal tkwić ma w mrocznej, poważnej konwencji.

Kino, które od paru dekad kojarzy się z najczystrzą formą rozrywki, bez przemycania głębszych treści, teraz staje się rozbuchaną epopeją egzystencjalną, która bardziej przytłacza, niż bawi. I mówię tu jedynie o studiu adaptującym DC Comics. Konkurencyjne Marvel Studios robi to lepiej, z większym dystansem do swoich produkcji.

ZABAWNI SAMOBÓJCY?

5 sierpnia bieżącego roku, na ekrany kin wchodzi kolejny film serii – Legion Samobójców, który ostatecznie przekona widzów do dalszej penetracji świata Batmana i Supermana, lub też zniechęci ich zupełenie.

Już po negatywnej reakcji na pierwszy (oczywiście patetyczny i poważny) zwiastun Batman v Superman, twórcy Legionu Samobójców podjęli pierwsze kroki w przypodobaniu się ogólnoświatowej widowni. Eksplozje i strzały, dopasowane do Bohemian Rhapsody zespołu Queen, stworzyły oryginalny efekt pierwszego kinowego zwiastunu. Całość poprzeplatana zabawnymi kwestiami i humorystycznymi scenami zdaje się jasno pokazywać widzom, że za wszelką cenę postara się dodać do historii szczyptę (niekiety przyjemnie czarnego) humoru.

Kilka dni temu świat obiegła nawet plotka, jakoby reżyser Legionu Samobójców – David Ayer – miał na szybko dokręcić kilka „zabawnych” scen do swojej produkcji. Twórca w porę zanegował błędne informacje, pisząc na swoim Twitterze:

Dokręcanie zabawnych scen to głupota. Jeśli studio kocha Twój film i pyta, jak może Ci jeszcze pomóc, skorzystaj z tego! #DziękujęWB #ScenyAkcji”

Z tej wypowiedzi można wywnioskować, że sam reżyser stawia nie na zabawę, lecz na jeszcze więcej wybuchów i pustych łusek po nabojach.

David Ayer w swoim dorobku ma filmy takie jak Bogowie ulicy oraz Furia (2014), więc o Legion Samobójców jestem w miarę spokojny. Z niecierpliwością czekam też na Jareta Leto w roli kultowego złoczyńcy-psychopaty Jokera!

ZDOBYWCA ZŁOTYCH MALIN RATUJE MARKĘ

Kolejną postacią, ratującą kinowy świat superbohaterów DC jest Ben Affleck (Zaginiona dziewczyna, Operacja Argo), przeżywający od kilku lat renesans swojej kariery. Niczym mityczny Atlas, jest on ostateczną podporą filmowego uniwersum, bez której całe przedwsięwzięcie runęłoby za jakiś czas.

Po premierze Batman v Superman możnaby wyjść z założenia, że Affleck jest jedyną osobą w obsadzie i w całym procesie produkcji, rozumiejącą odgrywaną postać (w filmie wciela się w tytułowego Człowieka-Nietoperza). Nic w tym dziwnego – aktor wielokrotnie przyznawał w wywiadach, że jest zdeklarowanym fanem komisów, a szczególnie tych o Batmanie. To prawdopodobnie dlatego w najnowszych filmach serii Affleck nie tylko odegra postać Mrocznego Rycerza, lecz stanie także po drugiej stronie kamery, jako reżyser.

W przypadku postaci Batmana można mówić też o jedynej poprawnie dopasowanej konwencji – mrok wybudowany wokół postaci herosa świetnie oddaje jej zwierzęcy instynkt drapieżcy, którym w końcu jest nietoperz.

PANU JUŻ PODZIĘKUJEMY…

Pomimo, iż Zack Snyder wyreżyseruje jeszcze dwa filmy serii, to pocieszającym wydaje się być fakt, że David S. Goyer (scenarzysta Człowieka ze stali i Batmana v Supermana) nie napisze już ani jednego słowa w jakimkolwiek skrypcie o superbohaterach DC Comics.

Z filmowej ekipy niespełna dwa dni temu wyleciał też długoletni operator Snydera – Larry Fong. Zmiana ta wydaje się być jednym z ważniejszych kroków, poczynionych w ratowaniu świata superbohaterów. Fong miał swój własny, charakterystyczny sposób wyrażania historii (m.in. kolorowe filtry, barwiące obraz), który o ile w 300 sprawdził się rewelacyjne, to w Batmanie v Supermanie zwyczajnie męczyły.

Na niekorzyść DC Extended Universe działa fakt, że wchodząca 6 maja na ekrany polskich kin konurencyjna produkcja Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów otrzymał już na amerykańskim portalu RottenTomatoes 100% pozytywnych recenzji! Dla porównania Batman v Superman zdobył ich zaledwie 28%…

PLANOWANY SPIS PREMIER PRODUKCJI DC EXTENDED UNIVERSE:

Legion samobójców” sierpień 2016 
Wonder Woman” czerwiec 2017 
The Justice League Part One – listopad 2017 
The Flash – marzec 2018 
Aquaman – lipiec 2018 
Niezatytułowany film – październik 2018 
Shazam – kwiecień 2019 
The Justice League Part Two – czerwiec 2019 
Niezatytułowany film – listopad 2019 
Cyborg – kwiecień 2020 
Green Lantern Corps” czerwiec 2020 

Kornel Nocoń

...

Zobacz również