Raport SS wpisany na listę... światowego dziedzictwa UNESCO

Raport SS wpisany na listę... światowego dziedzictwa UNESCO Źródło: źródło: wikimedia.org

Ta decyzja może szokować wielu. Okazuje się bowiem, że nazistowski raport został uznany przez UNESCO za bardzo wartościowy dokument. Na tyle wartościowy, że wpisano go na listę "Pamięć Świata". Choć nie brak głosów krytycznych, historycy podkreślają, że to ważny krok.

Mowa o raporcie spisanym przez Jurgena Stroopa, który opisuje likwidację getta żydowskiego w Warszawie. Pismo liczące 126 stron o oryginalnej nazwie "Es gibt keinen juedischen Wohnbezirk - in Warschau mehr!" ("Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!") miało trafić w ręce samego Heinricha Himmlera, jako dowód na unicestwienie żydowskiego getta. Do niedawna jeszcze tego typu dokumenty nie były rozpatrywane wcale przez UNESCO, które ze względu na ich tematykę i okoliczności powstawania nazywane były "złymi dokumentami". Instytutowi Pamięci Narodowej udało się jednak przekonać organizację, że report Stroopa to kawał historii, z którego czerpano wielokrotnie.

"To bardzo ważne wydarzenie dla Polski"

Jak przekonuje Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN, w którym znajduje się raport Stroopa, dla Polski to wydarzenie jest bardzo ważne. Decyzja UNESCO tylko podkreśla, jakie znaczenie, zwłaszcza dla polskich Żydów, ma report nazistowskiego likwidatora getta. - Dla polskiej pamięci narodowej, jak i dla polskiej i światowej historii, jest to bardzo ważne wydarzenie. Decyzja komitetu UNESCO podkreśla znaczenie tego dokumentu, który jest jednym z najważniejszych źródeł dokumentujących los Żydów, czyli polskich obywateli na terenie okupowanej przez Niemców Polski - mówi dyrektor Archiwum IPN. źródło: dziennik.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News