Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu, nawet kilkudziesięciu Polaków wyjechało w ostatnim czasie na Bliski Wschód, by walczyć dla tzw. Państwa Islamskiego. 

Według informacji jakie udało się uzyskać Międzynarodowemu Centrum Antyterrorystycznemu, od 20 do 40 Polaków przedostało się do Iraku i Syrii, na tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie. Polacy uczestniczą głównie w walkach z siłami rządowymi obydwu krajów. Jest także jeden udokumentowany przypadek z czerwca 2015 roku, w którym Polak uczestniczył w samobójczym ataku na jedną z rafinerii w Iraku.

Są to najczęściej dzieci polskich imigrantów mieszkających w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

W sumie na tereny okupowane przez ISIS dotychczas przedostało się ponad 4,2 tysiące obywateli krajów europejskich, z czego jedna piąta to kobiety. Najwięcej osób z europejskim obywatelstwem walczących dla Państwa Islamskiego przybyło do Iraku i Syrii z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Skandynawii.

Jak również podaje Międzynarodowe Centrum Antyterrorystyczne, ok. 30% z nich wróciło już do Europy, a 15% zginęło w walce dla terrorystycznej organizacji.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: polsat news

...

Zobacz również