Forbes: Oto najbogatsi Ukraińcy. Poroszenko wzbogacił się o 100 milionów dolarów

Forbes: Oto najbogatsi Ukraińcy. Poroszenko wzbogacił się o 100 milionów dolarów Źródło:

Ukraińskie wydanie gazety Forbes opublikowało nowy ranking najbogatszych Ukraińców. Prezydent Petro Poroszenko zajął w nim 6 miejsce.

Pierwsze miejsce zajął znany ukraiński biznesmen pochodzenia tatarskiego Rinat Achmetow. Achmetow jest m.in. właścicielem potężnego koncernu System Capital Management, czy też klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. Biznesmen jest związany z tzw. klanem donieckim. Nieformalna organizacja zrzeszała od początku lat 90. najbardziej wpływowych i bogatych mieszkańców Donbasu. Należeli do niego m.in. były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, były premier Mykoła Azarow oraz szereg osób mających realny wpływ na wygląd ukraińskiej sceny politycznej. Klan doniecki rządził Ukrainą czterokrotnie.

W najnowszym rankingu, Achmetow mimo zajęcia pierwszej lokaty, stracił przez rok najwięcej pieniędzy. Jego majątek w ciągu roku stopniał o 2,3 miliarda dolarów. Jest to wynik spadku cen i zapotrzebowania na rudę żelaza i inne metale. Drugim czynnikiem jest nieuregulowana sytuacja na wschodzie Ukrainy, a większość przedsiębiorstw i fabryk Achmetowa działa na terenie Donbasu.

Drugie miejsce w rankingu zajął przedstawiciel tzw. klanu dniepropietrowskiego Ihor Kołomojski. Kołomojski jest magnatem medialnym, właścicielem klubu Dnipro Dniepropietrowsk, a także prezesem Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej na Ukrainie. W przeciwieństwie do Achmetowa, znany jest jako zwolennik pro-zachodniego kursu kraju. Był gubernatorem okręgu dniepropietrowskiego. Jego majątek został wyceniony na 1,3 miliarda dolarów. Przez ostatnie 5 lat jego majątek zmalał aż o połowę.

Trzecie miejsce zajął Hennadij Boholubow. Boholubow jest jednym ze współwłaścicieli grupy PrivatBank oraz działaczem społeczności żydowskiej na Ukrainie. Biznesmen boleśnie doświadczył skutków oddzielenia się Krymu od Ukrainy, jego bank miał na półwyspie wiele oddziałów. Jego fortuna wyceniana jest na 1,3 miliardów dolarów.

Postacią z pierwszej dziesiątki poprzedniego rankingu, która powiększyła w ciągu roku swoje oszczędności jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jego majątek jest oceniany na 858 milionów dolarów. W ciągu roku polityk zanotował stumilionowy zysk. Poroszenko jest właścicielem firmy Roshen, która jest największym krajowym producentem wyrobów ciastkarskich i cukierków. Poroszenko jest również właścicielem Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego i holdingu Ukrprominvest-Agro. Polityk posiada także szereg aktywów m.in. w biznesie stoczniowym, owocowo-warzywnym, motoryzacyjnym i medialnym.

Według danych Forbesa łączny majątek stu najbogatszych spośród naszych wschodnich sąsiadów skurczył się o 25% i teraz wynosi 20 miliardów dolarów. Dla porównania majątek Billa Gatesa jest wyceniany na 76 miliardów dolarów.

Józef Gawron

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

źródło: forbes.net.ua

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News