Ranking EHCI: Polski system ochrony zdrowia "niezaprzeczalnie słaby". Gorzej niż w Albanii i Macedonii

Ranking EHCI: Polski system ochrony zdrowia "niezaprzeczalnie słaby". Gorzej niż w Albanii i Macedonii Źródło: fot. EHCI

Polski system ochrony zdrowia zajął 31. miejsce w rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (EHCI). Lepszy stan służby zdrowia ma m.in. Albania, Bułgaria, Słowacja czy Macedonia.

Firma opracowująca ranking napisała w swoim komunikacie, że jak na tak wielki kraj nasza służba zdrowia jest na niezaprzeczalnie niskim poziomie. Według EHCI Polska musi zająć się takimi problemami jak niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne czy przywrócenie równego traktowania w służbie zdrowia. Najlepszą służbę zdrowia ma Holandia (898 pkt), potem Szwajcaria (855 pkt), na podium znalazła się jeszcze Norwegia (851 pkt). W rankingu brane pod uwagę były m.in. przestrzeganie praw pacjenta, przeżywalność pacjenta w przypadku chorób nowotworowych, śmiertelność niemowląt, czas oczekiwania na świadczenia medyczne, profilaktyka i dostępność do nowych leków. Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia przygotowują od 2016 roku eksperci z Health Consumer Powerhous, firmy zajmującej się monitorowaniem rynku zdrowia. W zestawieniu biorą pod uwagę 36 krajów Europy.

źródło: pulsmedycyny.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News