B. wicepremier: "Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka"

B. wicepremier: "Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka" Źródło: PxHere

Rak jest prawdopodobnie jedną z najbardziej przerażających chorób, na jakie człowiek jest narażony. Rocznie w Polsce z jego powodu umiera naprawdę kolosalna liczba osób, gdyż dla wielu leczenie okazuje się po prostu zbyt drogie. Zdaniem byłego wicepremiera tysiące żyć mogłoby uratować ograniczenie polityki socjalnej prowadzonej przez rząd działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Rak co roku zbiera w naszym kraju gigantyczne żniwo. Wielu chorych nie może sobie pozwolić na kosztowne leczenie, a kolejki do terapii refundowanych przez NFZ systematycznie się wydłużają.

Rak zabijałby mniej osób dzięki lepszemu finansowaniu terapii przez państwo

Zdaniem byłego wicepremiera, Leszka Balcerowicza liczbę osób, które wygrały z chorobą, mogłoby zwiększyć przeznaczenie na cel ochrony zdrowia Polaków większej sumy z państwowego budżetu. Zamiast tego rząd z ramienia Zjednoczonej Prawicy decyduje się jednak konsekwentnie rozwijać liczne programy socjalne.

- Wie pan ile to kosztuje? Ani Kaczyński, ani Morawiecki ze swoich kieszeni tego nie zapłacą. (...) Gdybyśmy postawili pytanie, czy 40 mld zł wyciągniętych z kieszeni ludzi i rozdanych tym samym lub innym ludziom to dobry pomysł, to pewnie ogromna większość zastanowiłaby się i pewnie odpowiedziałaby, że jednak zły. I będą mieli rację. Na krótką metę można Polskę jeszcze bardziej zadłużać, ale prędzej czy później trzeba będzie podnosić podatki - powiedział Balcerowicz w wywiadzie dla Super Expressu, zapewniając także, iż wspomniane podwyżki na pewno ostatecznie nadejdą.

- Będą, chociaż podatki można podnosić na różne sposoby. Podając ten przykład chciałem pokazać skalę możliwych podwyżek. Za cząstkę 40 mld zł, które mają być rozdane, można zrobić wiele innych pożyteczniejszych rzeczy. Drobna część tej kwoty pozwoliłaby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu smogu. Za kilkaset milionów można dofinansować szpitale onkologiczne, by mniej ludzi umierało. Trzeba pokazywać jakie są koszty tego rozdawnictwa - powiedział stanowczo polityk.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gorzka krytyka Balcerowicza wobec PiS

Ostatecznie Balcerowicz odniósł się także do kwestii szerokiego społecznego poparcia wobec propozycji PiS. Odniósł się przede wszystkim do twierdzeń, według których bogaci powinni dzielić się swym majątkiem z potrzebującymi.

- Jeżeli tak to ujmiemy, to dojdziemy do wniosku, że najmądrzejsze były greckie rządy, które zwiększały dług i „dzieliły się z ludźmi”. Aż wszystko się zawaliło! Człowiek słysząc, że ma dostać pieniądze, ale nie mając dodatkowej informacji, może to poprzeć. Gdyby każdy Polak wiedział, ile z tego powodu musi zapłacić więcej podatków, albo ilu ludzi z powodu PiS-owskiego rozdawnictwa umrze na raka lub z powodu smogu, zmieniłby zdanie. Nie jest tak, że poparcie PiS nie spada, bo wprowadzili 500 plus - powiedział Leszek Balcerowicz krytycznie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jolanta Kwaśniewska na nieznanym zdjęciu z młodości. Jest nie do poznania
  2. Żona Wiśniewskiego właśnie zadziwiła wszystkich. "Zrobi wszystko, żeby odzyskać Michała"
  3. Najbardziej dramatyczna sprawa w karierze Elżbiety Jaworowicz. Miała łzy w oczach
  4. Legendarna polska aktorka zabiła siebie i swojego męża. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską!
  5. Michał Szpak ma dziewczynę? Gwiazdor pokazał się z piękną blondynką. Razem wyglądają BAJECZNIE!

Źródło: Super Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News