Rak kości: Nietypowe objawy, które są ignorowane

Rak kości: Nietypowe objawy, które są ignorowane

Rak kości jest bardzo rzadkim rodzajem nowotworu u ludzi. Z tego powodu osoby dotknięte tą chorobą często bagatelizują pierwsze objawy, zwlekając z wizytą u lekarza. Jest to o tyle niebezpieczne, że istnieje o wiele większa szansa wyleczenia nowotworu, który został wcześnie wykryty.

Rak kości może być pierwotny (zmiany nowotworowe od samego początku rozwijają się w kości) lub przerzutowy. Pierwotny nowotwór kości to zaledwie 1% wszystkich nowotworów u ludzi i to zwykle jest podstawą do zaniedbywania pierwszych objawów.

Rak kości: objawy

Objawami, które najczęściej są ignorowane, a które mogą świadczyć o obecność zmian nowotworowych to głównie ból zainfekowanej kości (z początku sporadyczny, po czasie nieustanny, na który nie działają środki przeciwbólowe). Można tu jeszcze wymienić stan zapalny, obrzęk i zapalenie stawów. Jednym z charakterystycznych objawów raka kości jest również duże osłabienie tkanki kostnej. Do złamania może dojść nawet podczas wykonywania podstawowych czynności, np. chodzenia. Zwykle towarzyszą temu zmiany charakterystyczne dla wszystkich nowotworów, jak anemia, ogólne osłabienie, utrata wagi i gorączka.

Rodzaje nowotworu kości

Pierwotny rak kości dotyczy głównie dzieci, młodzieży oraz dorosłych między 20 a 50 rokiem życia. Jak każdy nowotwór może on występować w postaci łagodnej i złośliwej. Łagodne nowotwory kości rosną powoli i nie dają przerzutów na inne organy. W ich przypadku możliwe jest całkowite wyleczenie. Zaliczamy tu między innymi kostniaka, chrzęstniaka i guza olbrzymiokomórkowego. Nowotwory złośliwe mają budowę całkiem różną od zdrowych tkanek. Rosną szybko i przerzucają się na inne organy. Zalicza się do nich przede wszystkim kostniakomięsniaka, chrzęstniakomięsniaka i włókniakomięsniaka.

Nowotwór: jak się rozwija?

Z zasady komórki w naszych tkankach działają bardzo schematycznie. Nie próbują się przemieszczać ani rozmnażać, a gdy staną się zbyt stare lub niewystarczająco sprawne zostają zastąpione. Schemat ten gwarantuje nam właściwą budowę ciała i odpowiedni cykl jego funkcjonowania. Proces powstawania nowotworu rozpoczyna się wtedy, gdy komórka utraci kontrolę nad swoimi funkcjami i zacznie działać wbrew schematowi, rozrastając się na kolejne obszary. Wystarczy, że jedna komórka zacznie się źle dzielić, by zapoczątkować powstawanie nowotworu. Nowotwór kości rozwija się najczęściej w następstwie raka prostaty, pęcherza moczowego, piersi i płuc.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Leczenie

W przypadku raka kości, podobnie, a nawet bardziej jak w przypadku innych nowotworów leczenie jest trudne i zależy od jego rodzaju, stopnia zaawansowania, a także indywidualnego stanu pacjenta. Dostępne są leki, które hamują rozwój zainfekowanych komórek, jednak jest to choroba tak niebezpieczna, że powinno się skupić najbardziej na profilaktyce. Należy pamiętać, że choroba nowotworowa nie zaczyna się z chwila wystąpienia pierwszych objawów. Wystąpienie objawów zwykle oznacza już dość zaawansowane stadium choroby, dlatego kluczem jest tu profilaktyka. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. KOSZMAR! Edyta Górniak została zgwałcona
  2. Barbara Kurdej-Szatan poważnie chora. Wyniki badań są bardzo złe
  3. Papież Franciszek będzie prosił o przebaczenie. Wzruszająca deklaracja 
  4. Podsłuchany Kaczyński ujawnił prawdę o swojej chorobie. Kłamał w mediach
  5. Wielka tragedia w Niemczech, nie żyje trzech Polaków
 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News