Trzaskowski o sytuacji w Warszawie: "Wisła nie dojdzie do stanu ostrzegawczego"

Trzaskowski o sytuacji w Warszawie: "Wisła nie dojdzie do stanu ostrzegawczego" Źródło: YouTube/Onet News

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej skomentował sytuację pogodową. Woda w Wiśle ewidentnie się podnosi, jednak prezydent miasta uspokaja. Według niego nie ma powodów do obaw.

Rafał Trzaskowski zwrócił się do mieszkańców stolicy z oświadczeniem na temat stanu wód na Wiśle. W ostatnich tygodniach pogoda w Polsce nie jest najlepsza. Kraj nawiedzają ulewne deszcze i burze. Opady powodują podniesienie się wody w rzekach, co grozi podtopieniami i powodziami. Z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej co chwila wychodzą nowe ostrzeżenia. Najgorsza sytuacja występuje w południowej części kraju. Prognozy pogody nie są optymistyczne, synoptycy ostrzegają, że w następne dni też miną pod znakiem ulew.

Nic dziwnego, że sytuacja niepokoi także mieszkańców Warszawy. Widać gołym okiem, że woda w przepływającej przez miasto Wiśle znacznie się podniosła. O sytuacji wypowiedział się prezydent stolicy.

Rafał Trzaskowski zwraca się do mieszkańców. "Chcę państwa wszystkich uspokoić"

Trzaskowski zapewnił, że Warszawa jest przygotowana na nadejście fali wezbraniowej. Uspokajał mieszkańców, mówiąc, że Wisła nie dojdzie do stanu ostrzegawczego. Sytuacja jest jednak trudna, dlatego miasto wydało zarządzenie o przygotowaniu przeciwpowodziowym.

Zarządzenie dotyczy głównie terenów w pobliżu rzeki. Prezydent wyjaśnia, że - choć sytuacja jest pod kontrolą - zdecydowano o tymczasowym zamknięciu Bulwarów Wiślanych. Rafał Trzaskowski, który wcześniej wziął też udział w posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podzielił się konkretnymi danymi o stanie wód.

- Obecnie poziom Wisły w stolicy wynosi 5,5 metra, gdzie stan ostrzegawczy to 6 metrów - powiedział prezydent i dodał, że przejście fali wezbraniowej szacuje się na godzinę 3 w nocy.

Według zespołu fala ta może osiągnąć ok 5,8 metra.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prócz Bulwarów, miasto zdecydowało także o zamknięciu śluzy na rzece oraz portu Czerniakowskiego. Prognozy przewidują na noc silny wiatr i obfite opady. Przebywanie w okolicach rzeki grozi dużym niebezpieczeństwem.

Nie da się ukryć, że sytuacja jest poważna. W poniedziałek mieszkańcy Mazowsza otrzymywali ostrzegawcze smsy od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Fala wezbraniowa na Wiśle w woj. mazowieckim - kulminacja we wtorek i środę. Nie zbliżaj się do rzek" - głosił komunikat.

Zagrożenia szybko się nie skończą. Przed Polską kolejne dni gwałtownych ulew. Sytuacja zmienia się dynamicznie - aby uniknąć niebezpieczeństwa, warto uważnie śledzić komunikaty wydawane przez IMGW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski aktor ZABIŁ swoją matkę. Ta obrzydliwa zbrodnia do dziś mrozi krew w żyłach!
  2. Anna Dymna totalnie PONIŻONA. Legendarna aktorka zdradziła, co mówią do niej ludzie na ulicy. To tak przykre, że chce się płakać
  3. Nie żyje 57 osób. Ogromna tragedia wstrząsnęła światem
  4. Szokujący wpis Michała Szpaka. "Zdzira brudna od piątku"
  5. Wstrząsające oświadczenie Owsiaka ws. wyborów. "To wstyd, obciach, coś niepojętego"
  6. Meghan Markle będzie mieć kolejne dziecko? Pojawiają się doniesienia o terminie porodu

Źródło: O2

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News