Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł planuje rewolucje w szpitalach. Chce wprowadzić dodatkowe opłaty za operacje z wykorzystaniem nowocześniejszych materiałów.

Radziwiłł planuje przełożyć system wykorzystywany w leczeniu zębów na inne dziedziny. Obecnie pacjentom po 18 roku życia białe plomby przysługują jedynie w przednich zębach. Tylne są leczone przy użyciu tańszych materiałów. To samo ma być u pacjentów operujących zaćmę, czy wszczepiających endoprotezy i stenty w tętnicach.

Osoby leczące oczy będą mogły wybrać między standardowymi soczewkami lub takimi, które chronią przed nawrotem choroby oraz korygują astygmatyzm. Pacjenci ze stentami staną przed wyborem między stalowymi, które czasem zarastają w tętnicy, a dodatkowo płatnymi biodegradowalnymi.

Projekt ustawy już został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Następnie trafi pod obrady rządu, a na początku roku zajmie się nim Sejm. Organizacje pacjentów są sceptycznie nastawione do pomysłu. Ich zdaniem spora część chorych będzie zmuszona do używania najtańszych materiałów. Łączą się z nimi lekarze.

– Jest to przerzucanie kosztów leczenia na pacjenta, ograniczenie dostępności leczenia. Lekarze będą narażeni na uleganie wpływom producentów wyrobów – ostrzega Naczelna Rada Lekarska.

wk

...

Zobacz również