Radziwiłł chyba nie wziął leków. Haniebne, niewybaczalne słowa

Radziwiłł chyba nie wziął leków. Haniebne, niewybaczalne słowa Źródło:

Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy, aby ograniczyli swoją pracę do maksymalnie 48 godzin tygodniowo. NRL zwrócił tym samym uwagę, że lekarze są nadmiernie przeciążeni pracą, przez co spada jakość leczenia pacjentów. 

- Lekarzu! Chcesz wypowiedzieć opt-out? Zobacz jak to zrobić. Zamieszczamy do wykorzystania wzór oświadczenia lekarza na podstawie umowy o pracę o cofnięciu zgody na tę klauzulę - poinformowała na swojej stronie NRL. Czym jest ta klauzula? Oznacza ona dobrowolne wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętne 48 godzin na tydzień. Pracownik może jednak cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie. Wypowiadanie klauzul opt-out zapowiedzieli lekarze rezydenci, kończąc - prowadzony w październiku - protest głosowy.

Radziwiłł: "Skandaliczne i haniebne słowa"

Minister Radziwiłł ostro skomentował zapowiedzi Naczelnej Rady Lekarskiej na sejmowej komisji zdrowia, która miała miejsce w środę. Wyraził też nadzieję, że do tego typu protestu nie dojdzie. Jak zaznaczył, według niego jest to naruszenie podstawowej etyki lekarskiej. - Chcę bardzo mocno przy tej okazji powiedzieć, że wezwania do de facto redukcji pracy w stosunku do pracowników służby zdrowia, zwłaszcza lekarzy uważam za skandaliczne i haniebne. Odbieram zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej jako uderzenie w podstawy etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - mówił Minister Radziwiłł na środowej komisji zdrowia.

Lekarze i internauci krytykują

Lekarze i internauci nie pozostawiają jednak na ministrze Radziwille suchej nitki, twierdząc, że to właśnie słowa ministra są skandaliczne i haniebne. Jestem lekarzem od 23 lat. Odkąd pamiętam pracuję na 1.5 -2 etatach. Moi koledzy ze studiów również. Wielu dodatkowo nocami. Czy moje przemęczenie jest etyczne?! - napisał na portalu społecznościowym jeden z lekarzy. Haniebne jest zmuszanie (np. ekonomiczne) do pracy ponad siły. I ponad normy zatrudnienia - krytykuje Ministra jeden z internautów. Protestujący, którzy przerwali strajk głodowy, postulowali zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB (dziś to około 4,7 proc.) w ciągu trzech lat i podwyższenia wynagrodzeń rezydentów do 4,4 tys. zł brutto (dziś – ok. 3 tys. zł brutto). Źródło: interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News