Ostatni wywiad z Witoldem Gadowskim w Telewizji Republika rzuca nowe światło na obecność wyznawców Islamu w Europie. Dziennikarz śledczy przyznaje, że należy wyodrębniać radykałów od osób religijnych ale podkreśla zagrożenie, jakie rodzą ci pierwsi.

Gadowski podkreślił w ostatnim wywiadzie, iż Islam nie jest jednorodny. Wśród jego wyznawców są osoby o poglądach mniej i bardziej radykalnych. Dziennikarz podkreśla, że w łagodnej, duchowej odmianie Islam stanowi wartościowe ubogacenie kulturowe.

Islam suficki, bardzo nieliczny, to Islam przepiękny – niezwykle duchowny. Niestety, jest to Islam marginalny. Jest też odłam Islamu, który jest sektą – nie uznaje Ramadanu, spożywa się alkohol, kobiety ubierają się po europejsku. Z tym Islamem można dyskutować. To Islam ciekawy, który ubogaca świat – powiedział Witold Gadowski.

Dziennikarz śledczy ostrzega jednak przed islamem radykalnym, wywodzącym się od Sunnitów. Jest on bardzo mocno sprzężony z polityką i charakteryzuje się brutalnością.

Islam, który jest w przewadze, to Islam większości sunnickiej – prosty, który jest de facto doktryną polityczną. (…) Książki Billa Warnera są szokujące. Jeśli je przeczytamy, odniesiemy wrażenie, że obcujemy z rzeczywistością brutalną. Racją bytu tego Islamu jest hegemonia. Ten Islam dziś ma najbardziej dynamiczny charakter – to jest ten Islam wojowników – powiedział Gadowski.

Różnorodność Islamu ujrzeć można na własne oczy wybierając się do meczetu. Gadowski poleca odwiedzić ten znajdujący się na warszawskiej Ochocie.

Doradzałbym wycieczkę do meczetu na Ochocie. W tym meczecie są sale, w których jest wykazana cała kultura arabska. Warto to zobaczyć. (…) Wtedy spotkają się państwo z inną rzeczywistością, poznają ludzi, którzy wyznają islam, ale są normalni. Dochodzi też do sytuacji, gdzie w drugim meczecie w Warszawie, wyrzucona agresywnego wyznawcę Islamu. (…) Warto też słuchać tej rzeczywistości, która dzieje się w Europie. Ten Euro-islam jest bardzo agresywny – powiedział w rozmowie dziennikarz.

źródło: wRealu24

...

Zobacz również

Zobacz również