Radio w pracy już nie za darmo. Za każdy odbiornik trzeba zapłacić abonament

Radio w pracy już nie za darmo. Za każdy odbiornik trzeba zapłacić abonament Źródło: źródło: pexels.com

Okazuje się, że każdy przedsiębiorca, który posiada samochody wyposażone w radioodbiorniki, będzie musiał je zarejestrować i uiszczać abonament. Podobnie jest z wszystkimi radiami i telewizorami, które znajdują się w miejscu pracy. Jeżeli władze firmy nie zajmą się rejestracją, czeka je kara finansowa.

Taką decyzję polskich władz i sądów potwierdził przypadek jednego z przedsiębiorców. Mężczyzna, który chce pozostać anonimowy, prowadzi firmę, w ramach której użytkowanych jest 8 samochodów służbowych z radioodbiornikami. Jeden odbiornik jest też w siedzibie firmy. Sprzętem zainteresował się pracownik poczty, który odwiedził lokal.

Kontrola przeprowadzona w biurze przedsiębiorcy, które mieści się w tym samym miejscu, co jego mieszkanie, wykazała, że ten posiada w lokalu dwie wieże stereo. Wywiad wśród pracowników wykazał, że wieże używane są od roku, a odbiorniki w samochodach - od 6 miesięcy. Brak ich zarejestrowania poskutkował karą 1650 zł i nakazem rejestracji sprzętu ze strony Centrum Obsługi Finansowej Poczta Polska.

Szef przedsiębiorstwa odwołał się do ministerstwa administracji ze skargą. Oświadczył w niej, że sprzęt zarejestrował, ale jako osoba prywatna, gdyż biuro firmy jest właściwie w jego mieszkaniu. Ministerstwo nie zgodziło się z argumentacją i podkreśliło, że odbiornik zarejestrowany na osobę prywatną to coś innego niż odbiornik zarejestrowany w miejscu pracy.

Przedsiębiorca odwołał się więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zarzucił poczcie, że ta nie uprzedziła o kontroli. Co więcej, wykazał też, że podczas samej wizytacji radioodbiorniki nie działały, więc kontroler nie mógł stwierdzić, że te w rzeczywistości są eksploatowane. WSA zbyło jednak odwołanie mężczyzny.

Sąd stwierdził, że prawo domniemania pozwala przypuszczać, że skoro dana osoba lub inny podmiot jest w posiadaniu działającego radioodbiornika, którego można natychmiast uruchomić, to z niego korzysta.

Ostatnie odwołanie przedsiębiorcy do Naczelnego Sądu Administracyjnego też nic nie dało. I ten sąd orzekł, że abonament to "przymusowe i bezzwrotne świadczenie publicznoprawne, które uiszcza się w celu zapewnienia realizacji konstytucyjnych zadań państwa". NSA przypomniał jeszcze, że ta definicja abonamentu pochodzi z orzeczenia samego Trybunału Konstytucyjnego z 2004 roku.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News