Rada Języka Polskiego zdecydowała się opublikować specjalną listę, w której wymienia „niezalecane” czy nawet „zakazane” imiona – taką informację podały dziś największe media w całej Polsce. Nie ma ona jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą

1. Abbadon
2. Akaina
3. Alexander
4. Alma
5. Andrzelika
6. Ardena
7. Arkhan
8. Bastian
9. Benjamin
10. Bhakti
11. Boromir
12. Brian
13. Carmen
14. Carmena
15. Chiara
16. Clea
17. Cynthia
18. Dajana
19. Emaus
20. Ewan
21. Herrada
22. Jaila
23. Joshua
24. Julka
25. Karla
26. Klea
27. Krystina
28. Kuba (jako imię żeńskie)
29. Lester
30. Lilith
31. Lorina
32. Majka
33. Malta
34. Martin
35. Martyn
36. Maxymilian
37. Maya
38. Merlin
39. Montezuma
40. Morena
41. Natasha
42. Nicol (żeńskie)
43. Nicole (żeńskie)
44. Nika
45. Nikol (żeńskie i męskie)
46. Nikola (męskie)
47. Ole
48. Opieniek
49. Pacyfik
50. Pakita
51. Poziomka
52. Radek
53. Rener
54. Ricardo
55. Sofia
56. Tea
57. Teonika
58. Tonia
59. Tupak
60. Una
61. Unka
62. Veronika
63. Victoria
64. Violeta
65. Violetta
66. Wilga
67. Wilk
68. William
69. Xymena

Oto słynna lista Rady Języka Polskiego, o której informacje podały najpopularniejsze serwisy w kraju. Portale takie jak Wirtualna Polska, Onet, czy naTemat umieściły na swoich stronach informację o tym, że RJP opublikowała właśnie spis imion niezalecanych.

Sęk w tym, że RJP żadnej listy nie publikowała. Ta, która okrążyła właśnie internet faktycznie pochodzi od Rady Języka Polskiego, jednak ma już… ponad dekadę. Polskim dziennikarzom nie przeszkodziło to jednak zrobić z niej sensacji. Co więcej, niektórzy z „niezalecanych” zrobili imiona „zakazane”. Taka sztuka udała się m. in. pracownikom Radia Eska.

Chaos informacyjny był tak duży, że RJP musiała interweniować wydając odpowiednie oświadczenie, które oczywiście nic nie dało. Większość dziennikarzy nie zadała sobie bowiem trudu wejścia na stronę Rady Języka Polskiego, bezmyślnie przepisując artykuły od konkurencji.

– W związku z licznymi nierzetelnymi informacjami, które od kilku dni ukazują się na różnych portalach internetowych informuję, że Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczeniu o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik stanu cywilnego (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, p.4). Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC, formułowane na ich prośbę.
W roku 2006, a więc ponad 10 lat temu, Rada zaopiniowała serię nowych imion pojawiających się w listach z USC i od rodziców. W komunikacie na stronie internetowej RJP czytamy:

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1132

Pod tym wpisem widnieje lista imion pozytywnie zaopiniowanych wówczas przez RJP, 

a także akapit następujący:

Ponadto Rada przygotowała listę imion, których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca. Oto ona:

 

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

 

Tak więc nie jest to żadna „lista imion zakazanych”, gdyż w gestii RJP nie leży, jak pisałem, zakazywanie nadawania jakichkolwiek imion bądź dopuszczania ich do używania.
Artykuł przywołuje tylko listę tych imion niezalecanych, listę sprzed 10 lat. Nie używa się też w nim określenia „imiona zakazane” czy też „zabronione”. Nie ma też żadnego komentarza do tej listy.
Sprawa nie jest więc nowa, od roku 2006 RJP nie podjęła żadnej nowej uchwały w sprawie imion, odpowiada tylko na szczegółowe pytania dotyczące poszczególnych kwestii związanych z imionami.

Prof. dr hab. Andrzej Markowski

Przewodniczący Rady Języka Polskiego 
przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk

...

Zobacz również