Nie widać końca podwyżek cen. Jest tak drogo, że Polacy przestają płacić rachunki

Nie widać końca podwyżek cen. Jest tak drogo, że Polacy przestają płacić rachunki Źródło: pixabay/fz

Rachunki w Polsce są coraz droższe. Polacy są z dnia na dzień bardziej przerażeni i niedługo część z nich nie będzie miała wystarczająco pieniędzy, żeby je w ogóle opłacić. Spora grupa przestała płacić już teraz. Eksperci wyciągają wnioski z badania.

Rachunki coraz bardziej obciążają nasze portfele. Polacy mocno odczuli wzrost cen, choćby za energię czy paliwo. Specjaliści w dziedzinie ekonomii i finansów postanowili to zbadać. Wyniki są zaskakujące.

Rachunki są coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu. Polacy odczuwają wzrost cen

Z badania, które przeprowadziły Konfederacja Przedsiębiorców Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wynika, że 83% badanych stwierdziło, że w obecnym roku koszty utrzymania są znacznie wyższe. Znikomy procent nie twierdził, że są niższe, czyli pozostała część respondentów nie miała zdania lub twierdziła, że są takie same.

Z tych 83%, aż 13% nie miało żadnych wątpliwości, co do swojej odpowiedzi, 32% uznało, że skok cen jest mocno odczuwalny i jedynie 16% stwierdziło, że nie jest on tak aż tak duży. 

Podobne wyniki były w przypadku pytania o koszty żywności. 90% respondentów przyznało, że płaci więcej za żywność niż w ubiegłym roku. Z czego 20% było pewnych tej odpowiedzi, 30% uznało, że różnica jest znaczna, 37% - że nie jest aż tak odczuwalna, a 10% - że koszt zakupów spożywczych jest podobny.

Eksperci widzą przyczyny i przykre skutki

Obecnie stopa inflacji w Polsce wynosi 2,2%, więc nie powinniśmy aż tak tego odczuć na swoich portfelach. Prowadzący badanie widzą inne przyczyny takiego stanu rzeczy.

DALSZA CZĘŚĆ TESKTU POD GALERIĄ

- W przypadku tego typu badań w Polsce typowe jest, że respondenci „przejaskrawiają” opnie w zakresie wzrostu cen, co wynika z uwagi na duże znaczenie tych wydatków w domowym budżecie - powiedział doktor Sławomir Dudek 

Na ten temat wypowiedział się także specjalista z Głównego Urzędu Statystycznego, który zauważył, że inflacja to jedno, a wzrost cen to drugie.

- Za cebulę i kapustę gospodarstwa domowe przeznaczają w 2019 r. po 0,08 proc. swoich wydatków, natomiast pietruszka jest zaklasyfikowana do grupy 'pozostałe warzywa i grzyby' o łącznej wadze 0,55 proc, i w skład tej grupy wchodzi także 14 innych produktów o różnej dynamice cen - odpowiedział departament Handlu i Usług GUS.

Polacy nie płacą rachunków

Ciekawym, a jednocześnie bardzo przykrym rezultatem jest to, że część Polaków przez ten "nieznaczny" wzrost cen nie może spłacić wszystkich rachunków. Aż 78% respondentów ograniczyło swoje wydatki na inne rzeczy, niż jedzenie czy niezbędne opłaty. 72% musiało uszczuplić swój budżet na jedzenie, w efekcie kupując tańsze, ale i gorszej jakości produkty spożywcze. Prawie co czwarty Polak, czyli aż 23% osób ankietowanych twierdzi, że opóźniło ratę spłat kredytu i zapłatę bieżących rachunków.

Jak przewidują niektórzy ekonomiści, w najbliższych miesiącach inflacja może drastycznie wzrosnąć i przyspieszyć. Wtedy kolejne grupy Polaków mogą być zagrożone, a długi w spłacie rachunków będą rosły.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  2. Operacje plastyczne Justyny Steczkowskiej! Fani nie mają wątpliwości: "Nos, pośladki, wycięte żebra". Znamy CAŁĄ PRAWDĘ!Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  3. Bardzo smutny dzień. Ostatnie pożegnanie b. polskiego ministra i członka obrad Okrągłego Stołu
  4. Chylińska ukrywała to przed mediami. Największy rodzinny dramat gwiazdy
  5. Piorun uderzył w Polsce! Tam były tłumy, są ranni, wybuchła panika
  6. Ogromny upał to pikuś przy tym, co czeka mieszkańców tych województw. IMGW podnosi pilny alarm przed zagrożeniem

Źródło: Fakt

Następny artykuł