Władimir Putin, podczas międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu, kpił z niepokojów, jakie budzi zamieszanie wokół porozumienia paryskiego. Według niektórych sprawa zaważy na przyszłości globu, dla prezydenta Rosji – to świetna okazja do żartów.

Stany Zjednoczone mogą opuścić porozumienie paryskie. Umowa obliguje sygnatariuszy do działania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. W konsekwencji – jej celem jest zatrzymanie globalnego ocieplenia. Porozumienie podpisało 195 państw. Większość z nich obawia się o losy umowy.

Zagraniczne media spekulują na temat decyzji, jaką Trump podejmie w sprawie porozumienia. Wiele wskazuje na to, że Stany Zjednoczone je opuszczą. Władimir Putin nawoływał do zachowania spokoju w obliczu wahań Trumpa. Napiętą atmosferę starał się łagodzić żartami.

Od teraz o każdą złą pogodę na świecie oskarżyć będzie można amerykański imperializm – powiedział Władimir Putin.

Prezydent Rosji mówił o tym, że porozumienie wejdzie w życie dopiero w 2021 roku. Póki co – zapewniał – nie mamy się czego obawiać.

Don`t worry, be happy – powiedział po angielsku Putin podczas forum ekonomicznego w Petersburgu.

Porozumienie paryskie miało na celu zastąpienie protokołu z Kioto. Zostało opracowane w 2015 roku. Rosja jest jednym z jego 195 sygnatariuszy, ale czeka ją jeszcze ratyfikacja umowy.

źródło: RT

Zobacz również