16 marca 2014 r. odbyło się referendum, po którym Krym został przyłączony do Federacji Rosyjskiej. Z okazji pierwszej rocznicy tego wydarzenia pokazano film, który nosi tytuł „Krym. Droga do ojczyzny”. Rosjanie nazywają powrót Krymu do Rosji sprawiedliwością dziejową.

To właśnie podczas tego materiału Władimir Putin powiedział, że gdyby pojawiły się problemy z Krymem, byłby gotowy użyć sił nuklearnych. Ta deklaracja gotowości do wykorzystania arsenału nuklearnego wzburzyła i zszokowała Zachód.

Według oficjalnej wersji, przyłączenie Krymu do Rosji poparło 97 proc. głosujących. Od tamtej pory Krym i Sewastopol stały się częścią Federacji. Moskwa długo i wielokrotnie zaprzeczała, że rosyjskie wojsko brało udział w odrywaniu półwyspu od Ukrainy.

W filmie „Krym. Droga do ojczyzny” prezydent Federacji Rosyjskiej przyznał jednak, że nakazał podjęcie przygotowań do przyłączenia Krymu jeszcze przed referendum, tuż po obaleniu prezydenta Janukowycza.

Co się zmieniło na Krymie? Wzrosły pensje, emerytury i jakość świadczeń socjalnych, jednakże razem z nimi podniosło się bezrobocie, ceny oraz inflacja.

Większość towarów Rosja transportuje na Krym drogą morską, co nie jest wygodnym sposobem. Głośno mówi się więc o tym, że Rosjanie będą chcieli oderwać od Ukrainy tzw. „korytarz na Krym”.

źródło: wp.pl

fot. Wikipedia

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.