Prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu do rosyjskiego parlamentu podkreślił, że Rosja stawia na produkcje ekologicznej żywności. Obiecał, iż do 2020 roku stanie się niezależna w tej płaszczyźnie.

Federacja Rosyjska otrzymuje miliardowe przychody z eksportu żywności. Putin jest przeciwnikiem żywności genetycznie modyfikowanej. Podczas przemówienia powiedział, że Rosja jest w stanie stać się największym producentem zdrowej, ekologicznej żywności. Zwrócił uwagę na spadającą jakość zachodnich producentów.

– Jesteśmy w stanie nie tylko wyżywić siebie. Biorąc pod uwagę nasze ziemie i zasoby wodne – Rosja jest w stanie stać się największym światowym dostawcą zdrowej, ekologicznej i wysokiej jakości żywności, którą zachodni producenci już dawno utracili, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że popyt na te produkty na rynku światowym jest coraz większy – powiedział Władimir Putin.

Prezydent przytoczył też argument ekonomiczny. W 2014 roku przychód z eksportu żywności przyniósł prawie 20 mld zysku. To stanowi jedną trzecia przychodów z eksportu gazu i przewyższa przychody ze sprzedaży broni.

– Dziesięć lat temu, sprowadzaliśmy prawie połowę żywności z zagranicy i byliśmy uzależnieni od importu. Teraz Rosja jest wśród eksporterów. W ubiegłym roku przychód z rosyjskiego eksportu produktów rolnych wyniósł prawie 20 mld $ – jedną czwartą więcej niż przychody ze sprzedaży broni, lub jedną trzecią przychodów pochodzących z eksportu gazu – stwierdził prezydent.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk

...

Zobacz również