23 kwietnia 2017 rozpoczną się prawdopodobnie najważniejsze wybory tego roku. I choć dla większości ekspertów ich rozstrzygnięcie pozostaje ogromną zagadką, to Wladimir Putin nie ma już wątpliwości, kto zwycięży.

W kwietniu tego roku w szranki staną: Jacques Cheminade (Solidarność i Postęp), Nathalie Arthaud (Walka Robotnicza), Philippe Poutou (Nowa Partia Antykapitalistyczna), Jean-Luc Mélenchon (Niepokorna Francja), Benoît Hamon (Partia Socjalistyczna), Emmanuel Macron (Naprzód!), François Fillon (Republikanie), Nicolas Dupont-Aignan (Powstań Francjo) oraz Marine Le Pen (Front Narodowy).

To właśnie ta ostatnia kandydatka wzbudza najwięcej emocji i jest faworytem Putina. Wbrew niepisanej, choć powszechnie przestrzeganej dyplomatycznej zasadzie, że nie zaprasza się ani nie faworyzuje żadnego z kandydatów rosyjski przywódca postanowił ugościć u siebie francuską nacjonalistkę.

Zasada niezapraszania kandydatów ma wyjątkowo prostą przyczynę. W przypadku zwycięstwa kogoś innego, relacje obu państw już na starcie stały by pod ogromnym znakiem zapytania. Decyzja Putina może więc oznaczać tylko jedno – dyktator jest pewien, że Le Pen wygra wybory i już teraz chce zyskać sobie przychylność przyszłej prezydent. Trudno zresztą dziwić się entuzjazmowi Putina, gdyż liderka FN nigdy nie ukrywała swojej sympatii do Rosji.

 

...

Zobacz również