Podczas rozdania nagród geograficznych dla dzieci, które było transmitowane na żywo w telewizji, prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin oświadczył, że Rosja tak na prawdę nie ma granic. Słowa rosyjskiego przywódcy wprawiły zachodnie media i polityków w konsternację, mimo że zaraz po ich wypowiedzeniu Putin zapewnił, że to „tylko żart”.

Podczas transmitowanego na żywo rozdania nagród geograficznych dla najzdolniejszych dzieci, prezydent Federacji Rosyjskiej zapytał jednego z laureatów o to gdzie kończą się granice Rosji. Dziewięcioletni chłopiec – zgodnie ze stanem faktycznym – odpowiedział, że na Cieśninie Beringa.

Prezydent Putin szybko jednak poprawił chłopca i stwierdził, że granice Rosji nigdzie się nie kończą. Na sali rozgległy się gromkie brawa. Mimo, że następnie zapewnił, że to żart to jego późniejsze słowa wcale nie uspokoiły zachodnich mediów i polityków.

Władimir Putin zaczął zapewniać bowiem, że rosyjska armia i władza przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków będzie broniła Rosjan w każdym kraju, w którym będzie działa im się krzywda.

Zachodnie media i politycy odczytali słowa rosyjskiego przywódcy jako nawiązanie do wydarzeń m.in. na Ukrainie, gdzie toczy się wojna. Walczący z ukraińską armią separatyści (którzy są nieoficjalnie wspierani przez Rosję) przystąpili do walki m.in. właśnie z powodu rzekomych prześladowań Rosjan ze strony ukraińskiej władzy. Podobne niepokoje zaczynają się rodzić również w krajach bałtyckich gdzie mniejszości rosyjskie są wyjątkowo duże.

https://www.youtube.com/watch?v=WHGQu0Gu8XM

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh, źródło: bbc

...

Zobacz również

Zobacz również