Tak zwana ptasia grypa to niebezpieczna choroba, występująca – jak sama nazwa wskazuje – u ptaków. Jej epidemia miała miejsce w latach 2003 i 2004. W Euopie o chorobie zrobiło się głośno dwa lata później – w 2006 roku. Teraz, ptasia grypa powraca.

Wirus ptasiej grypy wykryto u martwych kaczek znalezionych w pobliżu Szczecina.

– W sumie zebrano 74 sztuki martwego ptactwa, większość to dzikie kaczki i jedna mewa – powiedział Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Weterynarii Maciej Prost.

– Pobraliśmy materiał do badań z pięciu kaczek i jednej mewy i wysłaliśmy do badań wirusologicznych w kierunku grypy ptasiej. Otrzymaliśmy potwierdzenie, iż wystąpiła wysoko zjadliwa grypa ptasia. Wirus wywołujący tę grypę to stwierdzony w badaniach podtyp H5N8 – tłumaczy

Zdaniem Prosta, ta konkretna odmiana choroby nie powinna być niebezpieczna dla ludzi. Choć zarażenie się jest teoretycznie możliwe, to musiałoby nastąpić przez bezpośredni kontakt z dzikim ptactwem.

– Wirus H5N8 jest chorobotwórczy dla ptactwa, głównie ptactwa wodnego. Takiego wirusa nie wyizolowano od ludzi ani od innych zwierząt, z wyjątkiem jednego przypadku, który miał wcześniej miejsce. Kiedyś wyizolowano ten wirus od psa w Korei – uspokaja

źródło: polsat

 

...

Zobacz również