Czarne pszczoły znów w Polsce. Pod żadnym pozorem ich nie zabijajcie

Czarne pszczoły znów w Polsce. Pod żadnym pozorem ich nie zabijajcie Źródło: Wikimedia/Maksim

Pszczoły czarne, zwane również Zadrzechniami fioletowymi, to największe pszczoły żyjące w Polsce. Jest to bardzo rzadki gatunek owadów i to sprawia, że wszyscy są zaskoczeni ich ponowną obecnością w naszym kraju. Uważajmy jednak na nie i nie zabijajmy ich.

Pszczoły czarne mają nie tylko oryginalny kolor, ale i nazwę. Są to zadrzechnie fioletowe i - choć pozornie czarne - są właśnie koloru fioletowego. W 2002 roku gatunek ten został zaklasyfikowany jako wymarły, dlatego ponownie pojawienie się ich w Polsce wprawia niektóre osoby w osłupienie.

- Według ekspertów przyczyną ich wyginięcia miał być niedostatek starych próchniejących drzew i pomniejszanie się terenów stepowych - informuje "Wirtualna Polska". 

Pszczoły czarne powracają po latach

W 2005 roku ponownie się z nimi zetknięto, a od 2014 są częściowo objęte ochroną gatunkową. Jak wynika z relacji Stowarzyszenia Natura i Człowiek, dzięki tej ochronie udało się znaleźć ponad 26 nowych siedlisk zadrzechni. Wniosek nasuwa się sam - gatunek ten powoli stanie się coraz bardziej powszechny na terenie Polski. Warto zaznaczyć, że te pszczoły są niegroźne i bardzo pożyteczne. Aktywiści alarmują o tym, aby pod żadnym pozorem ich nie zabijać i dać się im swobodnie rozwijać i osadzać na terenie naszego kraju. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Występowanie owadów

W Polsce największe skupiska zadrzechni możemy zaobserwować w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Miechowie oraz Włoszczowie. Pszczoły te oprócz barwy charakteryzują się również tym, że są o wiele większe od tych pospolitych, żółto-czarnych, które każdy z nas kojarzy. Dzięki temu bardzo łatwo można się ich przestraszyć, ale nie ma ku temu powodów. 

Gatunek ten jest dość popularny na terenie całej Europy, występuje m.in. w Szwecji, Finlandii, Ukrainie, krajach Beneluxu oraz Niemczech. Co ciekawe, pszczoły te występują również w Japonii oraz Chinach, gdzie przez lata były używane w medycynie ludowej do leczenia wielu chorób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martyna Wojciechowska przeszla PIEKLO! Byla molestowana przez znanego lekarza. Wyznanie gwiazdy doprowadzi was do placzu
  2. Kim jest zona Tomasza Sekielskiego? Stawiamy miliony, ze nie zgadniecie czym sie zajmuje
  3. Tragiczna wizja Jackowskiego. Ostrzega, ze Polacy maja duzy problem, najblizsze miesiace maja byc koszmarem
  4. Dzis miliony widzów wlacza TVN. Telewizja pokaze film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
  5. Odbierze wam mowe. Wlasnie ujawniono PRAWDZIWY powód rozstania Meghan Markle z pierwszym mezem
  6. Smutne wiadomosci obiegly rano polskie media. Nie zyje wielki artysta, który na zawsze zapisal sie w historii

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News