Obgryzasz paznokcie? Psychologowie nie mają wątpliwości, nawyk zdradza o Twojej osobowości więcej, niż myślisz

Obgryzasz paznokcie? Psychologowie nie mają wątpliwości, nawyk zdradza o Twojej osobowości więcej, niż myślisz Źródło: By Avexdevil https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nailbitebad.jpg

Psychologia obnażyła drugie dno popularnego nawyku. Specjaliści zgadzają się ze sobą po wykonanych badaniach. Obgryzanie paznokci mówi o nas samych bardzo dużo.

Psychologia zajęła się dogłębną analizą szkodliwego nawyku, który uskuteczniają miliony osób. Obgryzanie paznokci, szkodliwe dla zdrowia, jest podyktowane czymś specyficznym.

Psychologia tłumaczy zjawisko obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci zaczyna się najczęściej w wieku nastoletnim. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki w każdej wolnej chwili skubią zębami swoje palce. Najczęściej wynika to ze stresu - presja na zdobywanie dobrych ocen, szkolna społeczność, spełnianie oczekiwań rodziców. Z wiekiem im to przechodzi, czasem samoczynnie, a czasami z pomocą aptecznych specyfików, jak na przykład specjalnych lakierów. Jednak również dorośli mogą "pochwalić się" brzydkim nawykiem obgryzania paznokci. Wiadomo, skąd się bierze.

Psychologowie, którzy prowadzili badania, mające wytłumaczyć, czym charakteryzują się osoby obgryzające paznokcie, opublikowali wyniki w "Dzienniku Behawioralnej Terapii i Psychiatrii Eksperymentalnej". Okazuje się, że osoby posiadające ten nawyk, to najczęściej profesjonaliści i perfekcjoniści. Bycie poddanym ciągłym presjom sprawia, że tak uwalniają złą energię, która ich dosłownie męczy.

Wyniki badań okazały się szokujące dla wielu osób

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Wierzymy, że ludzie z takimi powtarzalnymi zachowaniami mogą być perfekcjonistami, co oznacza, że nie są zdolni do odprężenia i wykonania zadania w "normalnym" tempie. Są więc bardziej podatni na frustrację, niecierpliwość i brak satysfakcji, kiedy nie mogą osiągnąć swoich celów. Dużo intensywniej doświadczają też nudy - wytłumaczył szef badania, dr Kieron O'Connor, na jednej z konferencji prasowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje autorka kultowego serialu. Oglądały go miliony Polaków, ogromna strata

2. Córka Ewy Błaszczyk zapadła w śpiączkę 20 lat temu. Po 18 latach nastąpiła poprawa, stało się niezwykłe

Obgryzanie paznokci jest więc nie tylko efektem nudy, stresu, nerwów i złości. Czasem nawyk może nas jednak przerosnąć i wtedy najlepiej udać się do psychologa - problemy z zębami i z prawidłowym odrastaniem płytki paznokcia, a także zanikanie macierzy jest tylko kwestią czasu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  2. Polscy sportowcy zamknięci w hotelu z powodu koronawirusa. Organizatorzy chcą zapobiec epidemii
  3. Prosty przepis na aromatyczny zimowy kompot. Idealny do obiadu, lepszy niż herbata czy cola
  4. Golden retriever bez opiekunów spotkał listonosza. Niewiarygodne, co mu zrobił, wszystko się nagrało
  5. Niewiarygodne, co mąż zrobił swojej żonie. Teść jest wściekły, internet zawrzał
  6. 99% Polaków popełnia wielki błąd przy obieraniu cebuli i cytryny. Tracą wiele

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News