Naukowcy twierdzą, że bycie zapominalskim to w istocie przejaw niebywałej cechy umysłu. Można pozazdrościć

Naukowcy twierdzą, że bycie zapominalskim to w istocie przejaw niebywałej cechy umysłu. Można pozazdrościć Źródło: .

Psychologia to wyjątkowo złożona nauka, która nie przestaje zadziwiać ludzi. Nawet kwestie pozornie jasne, potrafią zaskoczyć. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, irytujące zapominalstwo może być oznaką ponadprzeciętnej inteligencji.

Psychologia bezustannie zaskakuje ludzi swoją złożonością. Często okazuje się, że nawet kwestie pozornie jasne i logiczne, skrywają ogromne tajemnice i nieszablonowe rozwiązania. Tak dzieje się być może także w przypadku zapominalstwa, które powszechnie przez społeczeństwo uważane jest za ogromną wadę. 

Jak się jednak okazuje, niektórzy naukowcy twierdzą, że częste zapominanie o rozmaitych rzeczach może być świadectwem ponadprzeciętnej inteligencji. Z pewnością nikt, kto zapomniał o zrobieniu zakupów czy pójściu do sklepu, nie spodziewał się, że może to być symptom naprawdę pozytywny. 

Psychologia nie przestaje zaskakiwać

Szczegóły działania ludzkiego umysłu wciąż nie zostały do końca zbadane. Choć nauka bezustannie się rozwija, nadal wychodzą kwestie, których ludzkość nie rozumie i ciągle bada. Podobnie jest również z kwestią naszej pamięci. Choć społecznie zapominalstwo jest regularnie ganione i krytykowane, może okazać się zaskakująco pozytywnym zjawiskiem. 

Jak się okazuje, to, że zapominaliśmy w szkole o zadaniu czy w sklepie o części zakupów, może świadczyć o naszej ponadprzeciętnej inteligencji. Do takich właśnie wniosków doszli profesorowie z Uniwersytetu w Toronto, których wyniki opublikowane zostały w magazynie Neuron Journal. Jak się okazuje, zapominalstwo nie ma zupełnie nic wspólnego z naszą inteligencją w sensie negatywnym. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zadziwiające wnioski naukowców

Zgodnie z tymi badaniami, wyrzucanie z pamięci drobiazgów oraz mniej istotnych dla nas spraw, działa wręcz zbawiennie dla naszego mózgu. Dzięki takim zabiegom może on działać sprawniej, analizować problem z szerszej perspektywy i koncentrować się na problemach zdecydowanie bardziej istotnych dla naszego życia. Za wszystko odpowiedzialny jest hipokamp znajdujący się w naszym mózgu. To on decyduje za nas podświadomie, które rzeczy są warte zapamiętania, a które jedynie zaprzątałyby bez sensu nasze myśli. 

Często podejmowane przez niego działania skupiają się na relacji szczegółu oraz szerszego znaczenia kwestii, która została zapomniana. Przykładowo, może nam wylecieć z głowy imię osoby, której nie lubimy, bo nas w jakiś sposób skrzywdziła. Jednocześnie jednak doskonale pamiętamy o tym, że nie jest ona warta naszego zaufania i powinniśmy się trzymać od niej z daleka. Takie działanie sprawia, że jesteśmy ponadprzeciętnie inteligentni - ignorujemy błahe fakty na rzecz kwestii szczególnie ważnych. Innymi słowy, skupiamy się na globalnych korzyściach dla naszego organizmu, bez straty czasu na nieistotne błahostki. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Biedronka ogłasza nowe godziny. Ważne zmiany dla klientów
  3. Nie żyje 14-letnia gwiazda. Chłopiec zagrał w słynnym serialu
  4. Sytuacja wygląda bardzo groźnie. Ogromna awaria w Warszawie
  5. Przełomowe informacje, Agnieszka Woźniak Starak przerywa milczenie. Zrobiła relacje na żywo

Źródło: Facebook

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News